Tyrkysové jazero v lome Skrabské

Autor: Ján Serbák | 26.5.2021 o 4:54 | (upravené 26.5.2021 o 5:21) Karma článku: 7,17 | Prečítané:  2195x

Na hornom Zemplíne, len pár kilometrov od Veľkej Domaše, pri obci Skrabské je lom s neuveriteľne čistou vodou. Tyrkysová voda pripomína slávne chorvátske Plitvické jazerá.

Po veľmi dlhej pandemickej prestávke (od septembra) som sa v sobotu zúčastnil turistickej akcie nášho Prvého michalovského KST. Na dvoch autách sme sa prepravili do obce Petkovce v okrese Vranov nad Topľou. Z Petkoviec sme vystúpili chodníkmi a lesnou cestou cez roklinu Petkovský potok (prírodná pamiatka) ku krížu a na vrchol Bučky 528m. Odtiaľ po žltej a lesnou cestou do údolia Petkovského jarku k lomu Skrabské. 

Na lúkach v blízkosti lomu sme nachádzali vstavače orchideové a iné kvetiny. 

Lom Skrabské slúžil na ťažbu surovín pre výrobu portlandského cementu - vápenaté sliene. V Skrabskom sa vyrábal cement už v polovici 19. storočia. Po 2. svetovej vojne bola vybudovaná nová cementáreň v 4 kilometre vzdialenej obci Bystré, surovina sa do cementárne z lomu dopravovala dnes už neexistujúcou lanovkou. V súčasnosti sa v bývalej cementárni v Bystrom firma Zeocem zaoberá produkciou výrobkov zo zeolitu, ťaženého v Nižnom Hrabovci. V lome Skrabské sa stále ťažia vápenaté sliene dcérskou firmou Zeocemu. Pre mnohých ľudí je voda v lome lákavá. Aj keď sú na jeho území rozmiestnené zákazové značky, je prekopaná prístupová cesta, v jeho okolí sa stále pohybuje mnoho turistov aj miestnych. Podzemná voda, ktorá zaplnila lom, je totiž čistá, teplá a okolitá príroda láka ľudí na  kúpanie, či skákanie do vody z okolitých skál.

Jazero je veľmi pekné, voda je podľa potápačov čistejšia, ako v podobnom lome pri Beňatine (okres Sobrance). Škoda, že po návštevníkoch zostáva pri jazere neporiadok, dokonca sme vo vode na okraji jazera videli vyhodený televízor a práčku.

Foto: Miloš Tokár, Cyril Kríž, Ján Serbák

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Účty si už vybavujú aj prokurátori

Spor v silových zložkách ďalej eskaluje.


Už ste čítali?