Špania Dolina

Autor: Ján Serbák | 10.6.2019 o 8:02 | (upravené 10.6.2019 o 10:07) Karma článku: 10,10 | Prečítané:  4360x

Návšteva prekrásnej banskej dedinky Špania Dolina bola donedávna jedným z mojich nesplnených snov. Splnil sa mi počas turistického výletu s kolegami z Prvého michalovského klubu slovenských turistov do Veľkej Fatry. 

Na tento typický záber Španej Doliny z haldy Maximilián som sa tešil najviac. Špania Dolina sa nachádza pár kilometrov severne od Banskej Bystrice, neďaleko Starých hôr, na rozhraní Veľkej Fatry a Nízkych Tatier. Jej netradičný názov pochádza od slova špán - župan (županova dolina). Po zaparkovaní na námestíčku tejto baníckej dedinky s 200 obyvateľmi, ale bohatou históriou a množstvom baníckych pamiatok, sme zašli k baníckemu orloju v portáli šachty Ferdinand.

Mali sme šťastie. Orloj, pripomínajúci uzatvorenú skalnú stenu, sa otvára o deviatej hodine, my sme prišli 2 minúty pred deviatou. Banícky orloj, zostrojený v roku 2004, zobrazuje model špaňodolinskej bane. V hornej časti orloja, nad otvárajúcou sa skalou je kostol, zopár domčekov a budova šachty, dvaja baníci roztĺkajú rudu. Presne o deviatej sa za zaujímavého zvukovo - hudobného doprovodu skala doširoka roztvára. V zvislej šachte a vodorovných štôlňach je množstvo baníkov, ktorí usilovne pracujú. Napravo v okienku je postava sv. Klementa, držiaceho berlu s dvojkrížom a dve banícke kladivka.

Obzerali sme si plán náučného chodníka, keď sa nám ponúkol okoloidúci pán, že ide na prechádzku so psom, že môžme ísť s ním. Keďže za svoju "službu" nič nechcel, súhlasili sme.

Vydali sme sa Banským náučným chodníkom popri penzióne Klopačka na haldu Maximilián.

Sme na kopci, vzniknutého z hlušiny pri ťažbe medenej rudy so stopami zlata od 11. storočia do roku 1888, kedy bola ťažba ukončená. Z kopca je nádherný výhľad na Španiu Dolinu a Starohorské vrchy. Využili sme prítomnosť nášho dobrovoľného sprievodcu a tak nám zostane na pamiatku fotka celej 13-člennej výpravy michalovských turistov.

Zišli sme po chodníku k jednej z dominánt obce, ku kostolu Premenenia Pána. Bola nedeľa, niečo po pol jedenástej, práve došiel kostolník otvoriť kostol pred svätou omšou. 

V kostole z 13. storočia je vzácny orgán z roku 1751. Z námestia do kostola vedie kryté Drevené schodište. Pôvodne malo 143 dubových schodov (dnes ich je 175). Vzniklo v roku 1673, v čase náboženských nepokojov medzi katolíkmi a evanjelikmi. Každá katolícka rodina venovala kostolu jeden dubový schod, takže počet schodov symbolizoval počet "nových" katolíckych rodín v obci.

Foto: Ján Serbák a Cyril Kríž

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

A kto tu chce vojnu s Ruskom? (píše Michal Havran)

Nemusíme pripomínať, že nočný vlk a zajac je pôvodom kriminálny gang.


Už ste čítali?