Pohodová turistika vo Veľkej Fatre

Autor: Ján Serbák | 28.5.2019 o 20:59 | (upravené 29.5.2019 o 4:33) Karma článku: 3,59 | Prečítané:  1314x

Nádherné počasie vylákalo v sobotu takmer tisícku turistov na Kráľovu studňu vo Veľkej Fatre. Konalo sa tam 56. stretnutie turistov a priaznivcov časopisu Krásy Slovenska. 

Cestou na Krížnu sa takmer každý zastavil pri prameni Bystrica a odbočil ku Kráľovej skale. 

Okrem turistov sa na chodníku od Kráľovej studne po Krížnu pohybovalo aj množstvo cyklistov a bežcov. 

Z Krížnej na Ostredok bol chodník už menej frekventovaný.

Najvyšší bod pohoria Veľká Fatra Ostredok sa v roku 2015 presťahoval o 400 metrov južnejšie. Dovtedy sa za najvyšší bod pohoria s názvom Ostredok označoval jeho severný vrchol. Po premeraní nadmorskej výšky sa zistilo, že južný vrchol s krkolomným názvom Pustolovčia je vyšší. Názov Ostredok zostal pre najvyšší bod masívu ponechaný, bola tak však pomenovaná južnejšie položená nová kóta (1596 m n.m.). Nižšia z kót, ktorá bola v minulosti pomenovaná Ostredok, dostala nový názov Ostredok - rázcestie (1593 m n.m.). Križuje sa tu červene značená hrebeňovka Veľkej Fatry so zelene značeným chodníkom. Z tohto severného vrcholu je lepší výhľad na sever.

Cez nový Ostredok sme sa hrebeňovkou vrátili na Krížnu.

Z Krížnej sme sa vydali po modrom chodníku smerom na Majerovú skalu. Pod Majerovou skalou takmer polhodinu krúžil vrtuľník záchrannej služby. Pri jeho sledovaní zopár turistov nechtiac odbočilo z modrého chodníka (do Starých Hôr) na žltú odbočku (do Tureckej). 

Prekvapilo nás, že vyhliadka z Majerovej skaly je až po strmom zostupe z vrcholu o cca 50 výškových metrov smerom k Starým Horám. Na hornom obrázku uprostred vidieť Krížnu, na dolnom mojich súputnikov a môj tieň a na poslednom náš cieľ - o výškových 800 metrov nižšie položená a poldruha hodiny vzdialená obec Staré Hory. 

Foto: Ján Serbák a Cyril Kríž

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?