22. ročník Silvestrovského výstupu na Sninský kameň

Autor: Ján Serbák | 1.1.2019 o 13:14 | (upravené 1.1.2019 o 14:49) Karma článku: 5,64 | Prečítané:  2246x

Na Silvestrovský výstup na Sninský kameň som sa veľmi tešil. Po niekoľkých mrholivých a dáždivých dňoch, keď dážď rozpustil zvyšky snehu, sa konečne dostanem do rozprávkovo peknej zasneženej krajiny.

Tradíciu Silvestrovských výstupov na Sninský kameň založil v roku 1997 katolícky farár Marián, vtedy slúžiaci v Remetských Hámroch na južnom úpäti Vihorlatských vrchov a pochádzajúci zo severnej strany Vihorlatu. Ako som sa dozvedel, skupinka Hamorčanov chodila cez Silvestra na Sninský kameň už aj predtým, ale od roku 1997 farár stanovil pevný termín zhromaždenia na Veľkom sninskom kameni pod krížom na pravé poludnie. O pár rokov akcia nadobudla masový charakter, počet zhromaždených turistov a milovníkov prírody sa pohybuje v stovkách. Najviac ľudí vystupuje z juhu od Remetských Hámrov cez Morské oko a od severu zo Zemplínskych Hámrov. Chodníky sa schádzajú v sedle Tri tably, potom sa už ide spoločne po hrebeni Vihorlatských vrchov. Tak ako každý rok sa so mnou pán farár Marián, ako so starým známym, srdečne zvítal v sedle (ja vystupujem z juhu, on zo severu). Informoval ma, že tohto roku pochoval svojho najlepšieho kamaráta (zhodou okolností môjho rovesníka), 72-ročného spolulezca na lane, s ktorým preliezol všetky hory Európy.   

Keďže do dvanástej bolo ešte dosť času, najprv sme vyliezli na Malý kameň.

Viditeľnosť bola minimálna, stále snežilo a fúkal nárazový vietor, takže sme sa hore dlho nezdržali a po zostupe sme vystúpili na Veľký kameň. 

Presne o dvanástej pán farár Marián predniesol modlitbu, prihovoril sa prítomným aj tým, ktorí včítane jeho najlepšieho priateľa odišli v uplynulom roku z tohto sveta. Napokon vymenoval a požehnal všetky mestá a dediny, z ktorých prišli účastníci výstupu. Vďaka mojej maličkosti bola medzi vymenovanými aj naša obec Úbrež, hoci už 20 rokov sa zúčastňujem silvestrovských výstupov z tejto dediny sám.

Po silvestrovskom prípitku som farára Mariána odfotil z jeho terajšími farníkmi z Papína a pobrali sme sa silvestrovať do svojich príbytkov. 

V novom roku 2019 prajem veľa šťastia a zdravia všetkým čitateľom mojich blogov, ako aj kolegom blogerom!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.


Už ste čítali?