Tri zemplínske hrady (Brekov, Jasenov, Čičva)

Autor: Ján Serbák | 18.11.2018 o 6:12 | (upravené 18.11.2018 o 8:10) Karma článku: 3,47 | Prečítané:  1352x

Včera som navštívil spolu s turistami Prvého michalovského KST a študentami Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach zrúcaniny troch strážnych hradov v okolí Humenného.

Prvý z navštívených hradov, Brekovský hrad, vypínajúci sa nad cestou medzi mestami Strážske a Humenné, poznám najlepšie. V Strážskom som prežil svoj produktívny vek a každoročne som sa zúčastňoval prvej akcie strážčanských turistov zo seriálu 100 jarných kilometrov a tou bol práve výstup na Brekovský hrad.  Hrad vznikol na mieste slovanského hradiska na vápencovom kopci nad obcou Brekov, neďaleko rieky Laborec. Prvýkrát sa spomína v roku 1307 pod názvom castrum Barko. V protihabsburskom povstaní často striedal vlastníkov, až ho v roku 1684 dobili a zbúrali vojaci Imricha Tökölyho. Ešte pred 10 rokmi to bola rozsýpajúca sa zrúcanina, ktorú posledných 300 rokov nik neudržiaval. V roku 2009 vzniklo Občianske združenie na záchranu Brekovského hradu. Dobrovoľníci odvtedy odviedli riadny kus práce, každoročne je vidieť ďalšie doplnené murivo. Pri obnove hradu sa používa malta z vápna a riečneho piesku, tak ako v stredoveku. 

Južne od Humenného, v Humenských vrchoch nad obcou Jasenov, sa  nachádzajú ruiny hradu Jasenov z 13. storočia. Horný hrad postavený v 14. storočí pozostával z paláca, štvorhrannej veže a kamenných hradieb. Neskôr hrad opevnili, postavili niekoľko delových bášt so strieľňami. V 16. storočí sa na hrade za Drugetovcov razili falošné peniaze. Zo začiatku na razbu peňazí, najmä poľských grošov, používali cenné, neskôr menej hodnotné kovy. Vedúceho majstra peňazokazeckej dielne, Mikuláša, v roku 1551 v Prešove popravili. Hrad v polovici 17. storočia Rákocziho vojská značne poškodili, dodnes sa zachovali len zvyšky múrov, niektoré klenby a renesančná brána. Hrad sa od roku 2011 opravuje. 

Hrad Čičva bol postavený začiatkom 14. storočia ako strážny hrad na pravom brehu rieky Ondava, na kopci nad obcou Sedliská (miestna časť Podčičva), medzi mestami Humenné a Vranov nad Topľou. V roku 1527 bol hrad župným zhromaždiskom a sídlom archívu Zemplínskej stolice. V tom istom roku ho Ján Zápoľský dobyl a podpálil, pri požiari zhorel aj archív. Hrad znovu opravili a zrenovovali, napokon bol zbúraný v roku 1711 cisárskym vojskom. V 16. a 17. storočí sa na hrade Čičva nachádzala Kniha lží a luhárov. Spolu s menami luhárov sa do nej zapisovali aj všetky ich klamstvá. Aj hrad Čičva sa od roku 2014 opravuje.

Na všetkých troch zemplínskych hradoch som bol už viackrát, no za jeden deň som ich absolvoval prvýkrát. Bolo pekné slnečné počasie, preto sa mi aj zrúcaniny hradov zdali rovnako pekné. Náš turistický klub ich v minulosti prešiel aj peším presunom s prebrodením rieky Laborec, vzdialenosti to nie sú veľké. Tentoraz to boli tri pekné prechádzky. Najdlhší výstup je na hrad Jasenov (40 minút), najkratší na hrad Čičva (15 minút). Veľmi rád sa týchto autobusových zájazdov s mládežou zúčastňujem, vyhnem sa tak nepohodlnému cestovaniu nespoľahlivými spojmi verejnou dopravou, ktoré zažívam pri individuálnej turistike.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Covidu podľahlo ďalších 44 chorých. Hospitalizovaných opäť ubudlo

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 385-tisíc prípadov. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 990 obetí.

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.

Podcast Mimóza

Špeciálna Mimóza s Richardom Stankem: O strachu z výšok a radosti z otvorených divadiel

Janka Kovalčíková a Richard Stanke komentujú správy.


Už ste čítali?