Ľadové kráľovstvo v Tatrách

Autor: Ján Serbák | 20.12.2017 o 21:38 | Karma článku: 6,08 | Prečítané:  937x

Umelecké výtvory ľadosochárov ma uchvátili od začiatku ich výskytu na Hrebienku. Od roku 2013 sa tam konajú neoficiálne majstrovstvá sveta v tesaní ľadových sôch a od roku 2014 stavajú pod kupolou ľadový chrám. 

Tohtoročný, už štvrtý ľadový chrám na Hrebienku sprístupnili 8. decembra. Po skúsenostiach z minulých rokov som čakal na pekné počasie uprostred týždňa, keď už upadne prvotný nával návštevníkov a zároveň si budem môcť urobiť aj pekný výlet po okolí. Dočkal som sa, mám za sebou pekný výlet za bezveterného, mrazivého a slnečného počasia.

Tohto roku sa ľadový chrám presťahoval z menšej kupoly o priemere 18 metrov do väčšej s priemerom 25 metrov. Na stavbu chrámu sa tentoraz použilo až 1440 ľadových blokov, vážiacich 190 ton. Tím slovenských, českých a španielských sochárov pod vedením Adama Bakoša si tohto roku pre stavbu Tatranského ľadového dómu zvolil tému "pocta rodine". Inšpirovali sa masívnou rímskokatolíckou bazilikou v Barcelóne - Sagrada família.

Už po druhýkrát k výstavbe Tatranského dómu prispel svojimi nádhernými vitrážami sklár a dizajnér slovensko-gréckeho pôvodu Achilleas Sdoukos. Vytvoril 8 rozetových okien zo skla v kombinácii s drahými kovmi a sklárskymi pigmentami, so sakrálnymi motívmi, symbolmi Tatier a ročnými obdobiami.

Po prehliadke Tatranského dómu som sa išiel pozrieť k Rainerovej útulni, ako pokračuje pán Petras so snehovým Betlehemom.

Ako vidíte, korpus Betlehemu je hotový, Peter Petras už pracuje na vnútrajšku s tradičným betlehémskym motívom. Peknému Mikulášovi pred útulňou minulotýždňový odmäk veľmi nepomohol.

Pri návrate som sa prešiel popri vodopádoch Studeného potoka, zamrznuté sú ešte iba čiastočne. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.


Už ste čítali?