Výstup na najvyšší vrch Ukrajiny Hoverla (2061 m n.m.)

Autor: Ján Serbák | 9.9.2017 o 21:13 | (upravené 18.9.2017 o 18:35) Karma článku: 10,00 | Prečítané:  1379x

Hoverla sa nachádza v pohorí Čierna hora na hranici Zakarpatskej a Ivano - Frankovskej oblasti Ukrajiny. Za prvej ČSR to bola hranica Československa a Poľska, zachovali sa tu ešte pôvodné hraničné stĺpiky. 

Výstup na Hoverlu bol hlavným cieľom turistického zájazdu, o ktorom som písal v predchádzajúcich troch článkoch. Po vydarenej sobotňajšej túre na Bliznicu na Svidoveckej polonine za krásneho počasia sa v noci na nedeľu počasie zhoršilo, začalo pršať. Raňajky sme si objednali o hodinu skôr (na 6. hodinu LSEČ), aby sme stihli náročnú túru absolvovať. Na raňajky sme už prišli zbalení, aby sme sa čím skôr prepravili z Jasine cez Jablonický priesmyk do Vorochty v Ivano - Frankovskej oblasti a k vstupu do národného parku. Pri nástupe na autobus som sa dozvedel, že asi tretina výpravy sa vďaka vytrvalému dažďu túry vzdala a zvolila si náhradný program. Sľúbil som manželke, že nebudem zbytočne riskovať, tak som sa na poslednú chvíľu výstupu na Hoverlu vzdal aj ja. Po návrate z úspešnej túry mi kamaráti sľúbili poslať fotky, nech môžem čitateľom aspoň sprostredkovane výstup na Hoverlu priblížiť. 

Počas prepravy autobusom pod Hoverlu stále pršalo. Ivanovi sa podarilo presvedčiť nášho šoféra Vila, aby ich vyviezol aspoň časťou osemkilometrovej cesty medzi vstupom do národného parku a športovou základňou Zarosľak, ktorá je východiskom pre výstup na Hoverlu. Cesta je smerom hore stále horšia, ale aj tak sa Vilovi podarilo vyviezť našich turistov zhruba do polovičky cesty. Po vystúpení z autobusu ako zázrakom prestalo pršať, v predpovedi počasia sa trafili len Nóri. Znovu sa rozpršalo až podvečer, tesne pred návratom do autobusu. Fotky z výstupu mi poslali Milan zo Závažnej Poruby a Janko zo Starej Turej. Neupravoval som ich, len som ich zoradil podľa časového sledu. Rozoznáte ich podľa toho, že Jankove fotky sú označené dátumom a časom fotenia.

Hoverla je pre Ukrajincov národný symbol, niečo ako Kriváň pre Slovákov. Pod trojzubcom sú v schránkach uložené prste zeme zo všetkých oblastí Ukrajiny. 

Vystupovalo sa po modrej značke, priamo hore zo Zarosľaku na Hoverlu, zostupovalo po zelenej. Zelená značka vedie najprv po hrebeni, ide sa aj popri týchto hraničných kameňoch, čekoslovensko - poľskej hranice za 1. ČSR.  

Ďakujem kamarátom Milanovi a Jankovi za poskytnutie fotografií!                                                 Pozdravujem všetkých účastníkov turistického zájazdu, všetci ste boli skvelí! 

Foto: Milan Janák a Ján Trembáč

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Beblavý: Nemajú pravdu tí, čo si myslia, že Kiska niečo povie raz za týždeň z Popradu

Progresívne Slovensko sa v čase mení, spája nás veľa, ale vnímame aj významné rozdiely, hovorí MIROSLAV BEBLAVÝ zo strany Spolu.


Už ste čítali?