Tiesňava Piecky v Slovenskom raji

Autor: Ján Serbák | 5.8.2017 o 3:04 | (upravené 5.8.2017 o 10:50) Karma článku: 8,66 | Prečítané:  3000x

Najtichšia zo siedmich tiesňav Slovenského raja Piecky dostala názov od tvaru krútňavových hrncov, podobných peciam, ktoré vymodelovala za milióny rokov padajúca voda z vodopádov. Nachádza sa v západnej časti Slovenského raja.  

Prístup do tiesňavy Piecky je z hrabušickej osady Píla, vzdialenej od Hrabušíc 7 km a z Podlesku 5 km. Pretože v horúčavách nerád chodím po asfaltových cestách, využil som letný autobusový spoj, ktorý chodí zo Spišskej Novej Vsi  o 8:25 hod. až do osady Píla. Na autobus som presadal z osobného vlaku vo Vydrníku, v Spišskej Novej Vsi autobus nestíham. Na prestup je 16 minút času, ak by vlaky chodili presne. V prvom pokuse dostať sa autobusom do osady Píla pred týždňom, som pri vyše polhodinovom meškaní z vlaku ani nevystupoval, zviezol som sa až do Popradu a navštívil Vysoké Tatry. Podarilo sa mi to na druhý pokus, tentoraz vlak meškal iba 3 minúty. Na Píle autobus zastavuje pred búdkou vyberača vstupného do Národného parku Slovenský raj, zároveň sa tu vyberá aj parkovné. 

Na konci osady je rázcestník Píla, Piecky (585 m n.m.), rozdeľujú sa tu chodníky do tiesňav Piecky a Veľký sokol. 

Tiesňava Piecky je dobre značená a zablúdiť sa tam fakticky nedá. Žltý turistický chodník ide stále hore korytom potoka Píľanka, alebo vedľa neho. V terajších horúčavách je koryto potoka s minimom vody, miestami až suché. Biely štrk v koryte Píľanky dal Pieckam aj druhé, menej používané pomenovanie, Biela dolina.

Po polhodine pohodlnej chôdze korytom potoka (ak nie je veľa vody), prídeme k samotnej tiesňave. Tieňava sa ihneď vetví na Predné, Stredné a Zadné Piecky. Náš turistický chodník pokračuje rovno Strednými Pieckami s vysokým rebríkom vedľa Veľkého vodopádu. Predné a Zadné Piecky nie sú z dôvodu ochrany prírody sprístupnené. Dole je vstup do Zadných Piecok.

Pokračujeme teda Strednými Pieckami výstupom hore najvyšším rebríkom v Slovenskom raji. Dĺžku rebríka sa mi nepodarilo zistiť, podľa výšky vodopádu (13 metrov) ju odhadujem na 14 - 15 metrov.

S výškami nemám problém, ale pred výstupom som foťák z krku radšej odložil do vaku, aby som ním neklepol o rebrík. Vybalil som ho až nad rebríkom.

Nad Veľkým vodopádom sa na dlhom úseku prechádza po sústave drevených rebríkov nad Kaskádovými vodopádmi.

Pod skalné previsy zvyknú niektorí turisti, najmä deti, podkladať kusy dreva, ktorého je v roklinách nadostač. 

To je 8-metrový terasovitý vodopád, taktiež s minimálnym množstvom vody. Na jar, alebo po výdatných dažďoch je pohľad na vodopády oveľa krajší, prístup k ním však je vtedy náročnejší.

Po sériii kovových stúpadiel ešte nasleduje séria drevených rebríkov a potom už len jednoduchý výstup na rázcestie Piecky, vrchol a Suchá Belá, záver. 

Výstupový chodník tiesňavou Piecky je dlhý 4 kilometre, prevýšenie je 378 metrov a dá sa v pohode absolvovať za 2 hodiny. Zostup Glackou cestou do strediska Podlesok trvá poldruha hodiny. Dá sa absolvovať aj zjazd zapožičaným bicyklom z rázcestia Suchá Belá záver na Podlesok za 5 eur.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dočkali sa obchodníci aj veriaci, opatrenia uvoľnili po piatich mesiacoch

Uvoľňovanie opatrení proti Covid-19 ohlasoval Matovič. Nové pravidlá začnú platiť v pondelok.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Dve poučenia z Petříčka

Vedieme rovnaký zápas o to, kam patríme. Bez Zemana, ale s Matovičom.

Covid automat: V čiernej farbe už nebude žiadny okres

Slovensko postúpi do III. stupňa varovania.


Už ste čítali?