Najväčší poľský skanzen v Sanoku

Autor: Ján Serbák | 21.7.2017 o 5:18 | Karma článku: 6,53 | Prečítané:  1272x

Sanok je okresné mesto v Podkarpatskom vojvodstve na juhovýchode Poľska. Na severnom okraji mesta so 40 000 obyvateľmi sa na ploche 38 ha rozprestiera tretí najväčší skanzen v Európe, s vyše 200 objektami ľudovej architektúry.  

Od vzniku skanzenu v roku 1958 sa podarilo sústrediť na pravom brehu rieky San historické objekty zo 17. až 20. storočia z celej oblasti juhovýchodného Poľska. Sú zoradené do štyroch dedín podľa jednotlivých etník (Lemkovia, Bojkovia, Doliňania a Podhoranci). Každá dedina má svoju drevenú cerkov, obytné domy, hospodárske budovy, domy remeselníkov, veterné aj vodné mlyny, včelíny, nájde sa aj obchod, krčma, škola, pošta a iné objekty.

K štyrom kostolíkom čoskoro pribudne aj synagóga.

Zaujímavé úle.

Na konci skanzenu je expozícia ťažby ropy. 

V Sanoku som bol vlakom z Medzilaboriec cez hraničný Lupkovský tunel. Jednokoľajovú trať čiastočne obnovili po siedmich rokoch, vláčik z Medzilaboriec do Poľska premáva len cez víkendy počas letných prázdnin. Trať cez Lupkovský tunel do Sanoku je poznamenaná Haškovým literárnym hrdinom Švejkom. Dobrý vojak Švejk touto traťou cestoval do vtedajšej Haliče. Na viacerých poľských železničných zastávkach sú rôzne artefakty, súvisiace so Švejkom. Od poľských hraníc do Sanoku vedie vedľa železničnej trate cyklochodník Po stopách vojaka Švejka. V samotnom Sanoku je to celé prešvejkované. Okrem iného je tam krčma U Švejka a hneď vedľa nej socha odpočívajúceho Švejka na lavičke.

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

A kto tu chce vojnu s Ruskom? (píše Michal Havran)

Nemusíme pripomínať, že nočný vlk a zajac je pôvodom kriminálny gang.


Už ste čítali?