Hallstatt - turistická perla uprostred Rakúska

Autor: Ján Serbák | 1.7.2017 o 8:09 | Karma článku: 7,71 | Prečítané:  3933x

Malebná dedinka Hallstatt, patriaca k svetovému dedičstvu UNESCO, zrkadliaca sa v jazere Hallstäter See na úpätí kopca Salzberg, leží v oblasti krásnych jazier, lemovaných vápencovými hrebeňmi. Táto oblasť sa nazýva Soľná komora. 

Môj dávny sen vidieť Hallstatt sa minulý týždeň stal skutočnosťou. V utorok dopoludnia sme v rámci každoročného júnového súrodeneckého výletu bratovým autom navštívili Salzburg a popoludní sme sa presunuli 70 km juhovýchodne do Hallstattu. Uprostred Rakúska, v blízkosti ľadovca Dachstein, je oblasť vyše 70 malebných jazier, nazývaná Salzkammergut. Hallstatt s 900 obyvateľmi leží na úzkom pruhu strmého juhozápadného brehu Hallstattského jazera. Malebné domčeky sú akoby prilepené jeden vedľa druhého na strmom svahu, niektoré doslovne na koloch nad jazernou hladinou. Na kopci Salzberg nad Hallstattom je najstaršia soľná baňa na svete, soľ sa tu ťažila už pred 4000 rokmi. Práve tu, na kopci Salzberg sa našli pozostatky hrobov zo staršej doby železnej. Rozsiahle vykopávky dokázali rozvoj kultúry, ktorá sa podľa náleziska nazvala halštatskou kultúrou. Na pôvodnom mieste ťažby je expozícia, ku ktorej sa dostanete modernou koľajovou lanovkou (zubačkou), alebo ferratou (isteným turistickým chodníkom) vľavo od lanovky. Podstatná časť vykopávok halštatskej kultúry je umiestnená v múzeu uprostred dediny. 

Pred historickým múzeom som sa na hodinu rozlúčil so súrodencami, ktorí si išli pozrieť exponáty halštatskej kultúry, ja som si za ten čas radšej išiel pozrieť zvyšok dedinky.

Symbolom Hallstattu je veža evanjelického kostola Christuskirche. Hneď vedľa kostola je malebné  námestie.

Jazero je dlhé 6 kilometrov a doprava loďkami po jazere bola v minulosti jedinou možnosťou spojenia Hallstattu so svetom. 

Na pahorku, neďaleko evanjelického kostola, stojí majestátny rímskokatolícky kostol Nanebevzatia Panny Márie. Kostol s pôvodnou mohutnou vežou z roku 1320, v 16. storočí prestavaný na barokový, má neskorogotický oltár zo 16. storočia. Na sever od kostola je malý cintorín a slávna kostnica zo 16. storočia. Sú v nej uložené stovky lebiek zosnulých, ktoré boli 20 - 30 rokov po pohrebe exhumované, vybielené a vyzdobené. Na lebke je napísané meno, rok narodenia a úmrtia a namaľovaný veniec z dubového lístia, brečtanu, alebo kvetín.  

V Hallstatte sme nevideli zďaleka všetko, čo sme chceli. Ak chcete vidieť najstaršiu baňu na svete, múzeum s exponátmi halštatskej kultúry, slávnu kostnicu a kostol, prejsť všetky zákutia čarokrásnej dedinky a navyše ju vidieť z výletnej lode, plaviacej sa po jazere, vyčleňte si na Hallstatt celý deň. Na celú oblasť Hallstatt - Dachstein - Salzkammergut, ktorá zasahuje do troch spolkových krajín (Horné Rakúsko, Salzbursko, Korutánsko) a  bola zapísaná do Zoznamu svetového dedičstvo UNESCO, by nestačil ani celý týždeň.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.


Už ste čítali?