Salzburg

Autor: Ján Serbák | 30.6.2017 o 21:08 | (upravené 30.6.2017 o 22:29) Karma článku: 8,38 | Prečítané:  868x

Štvrté najväčšie mesto v Rakúsku (148 000 obyvateľov), hlavné mesto spolkovej krajiny Salzbursko, leží na oboch brehoch rieky Salzach, na úpätí Salzburských Álp. Staré mesto bolo zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Na skalnatom kopci Festungsberg tróni najväčší, v pôvodnom stave zachovaný hrad v strednej Európe. Bol postavený ako pevnosť Hohensalzburg v 11. storočí.

Na hrad sa dá ísť peši, aj lanovkou. 

Z pevnosti je nádherný výhľad na celé mesto a okolité vrchy. Uprostred dolného obrázku je baroková Katedrála svätého Ruperta a Virgila, ktorá je spolu s hradom najväčšou dominantou Salzburgu. 

Po prehliadke hradu sme sa prešli po historickom jadre mesta Salzburg.   

Nad historickým starým mestom sa týči strmá skala, ktorá je prevŕtaná tunelmi, pasážami a podzemnými parkoviskami. V horúcom počasí bolo príjemné poprechádzať sa v tomto podzemnom labyrinte.

Pred priečelím Katedrály pracuje žeriav na nejakej konštrukcii, mužská postava na zlatej guli je na námestí Kapitelplatz. 

V Salzburgu sme sa zastavili len na niekoľko hodín, takže sme nemali šancu vidieť všetko. Salzburg je krásne barokové mesto, označované ako mesto Mozarta, ktorý sa tu narodil a žil. Salzburg údajne založil okolo roku 700 francúzsky biskup Rupert. Ťažilo sa tu zlato, striebro a meď, ktoré dali mestu bohatstvo, ale aj soľ, ktorá dala mestu meno. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.


Už ste čítali?