Travertínová lokalita Dreveník

Autor: Ján Serbák | 2.6.2017 o 22:31 | Karma článku: 10,06 | Prečítané:  728x

Najkrajšou a najznámejšou travertínovou lokalitou na Spiši je Dreveník. Je to travertínová kopa typu stolovej hory o rozlohe kilometra štvorcového, nachádzajúca sa južne od Spišského hradu. 

Jej názov pochádza od dreveného hradiska, ktoré tu stálo v minulosti. Travertínové kopy vznikajú tak, že voda pod zemou rozpúšťa vápenec a erupciami ho vynáša na povrch. Odparovaním sa vrstvičky vápenca usádzajú, ukladajú jedna na druhú, až napokon vytvárajú celé kopce. Pri tom obaľujú a zanášajú všetko, čo im príde do cesty, preto sú zvetrané travertíny po stáročiach a tisícročiach aj archeologickými lokalitami. Vo vrstvách travertínu sa nachádzajú kostry ľudí aj zvierat, ale aj odumreté tela rastlín a živočíchov a rôzne dobové predmety. Aj z Dreveníka pochádza množstvo archeologických nálezov, uložených v mnohých múzeách. Zvetraný východný okraj travertínovej kopy Dreveník vytvoril bizarné skaly, pripomínajúce sochy, bašty, hradby a mohutné budovy. Vzniklo tak skalné mestečko s názvom "Kamenný raj", ktoré je sprístupnené žltým turistickým chodníkom z parkoviska pod Spišským hradom a z obce Žehra.

Od Spišského hradu, ktorý sa týči na travertínovej kope Hradný vrch, prechádza turistický chodník vyše kilometra smerom na juh po južnom úbočí zvetranej travertínovej kopy Ostrá hora.

V týchto miestach začína spleť chodníkov pomedzi skaly Kamenného raja.

Na travertínovej kope Dreveník je nad okrajovými skalami Kamenného raja náhorná plošina, široká až 800 metrov. Na juhozápadnom okraji Dreveníka je roklina Peklo, ktorá je v najvyššom, 5. stupni ochrany, nevedie tam turistický chodník a je tam vstup zakázaný. 

Po mojom návrate na parkovisko pod hradom začalo pršať. Polhodinový dážď som prečkal pod prístreškom na parkovisku. Do odchodu autobusu zo Spišského Podhradia zostávalo 25 minút, dážď poľavil, tak som začal v pláštenke zostupovať. Ešte som bol pri hradbách, keď sa strhla búrka s prudkým lejakom. Autobus som stihol, hneď som sa prezliekol, takže som to prežil v zdraví.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mikloško: Zrušiť protest bolo správne. Dosiahlo sa viac, než sa nám pred mesiacom snívalo

Ak by organizátori pokračovali, museli by žiadať aj odchod Kisku, myslí si.

KOMENTÁRE

On naozaj nechápe (píše Ivan Mikloš)

Fico nebol na námestí v novembri 1989 a nebol tam ani v piatok.


Už ste čítali?