Sivec - najkrajší vyhliadkový kopec nad priehradou Ružín

Autor: Ján Serbák | 26.3.2017 o 8:25 | (upravené 26.3.2017 o 10:14) Karma článku: 9,56 | Prečítané:  1235x

Pohorie Čierna hora v severovýchodnej časti Slovenského rudohoria sa tiahne v okolí rieky Hornád a železničnej trate od Krompách až po Košice. Voda si po dlhé roky kliesnila cestu a vytvorila v pohorí úzke a kľukaté doliny. 

Ľudia tu vybudovali vodné dielo Ružín a najdlhší železničný dvojkoľajový tunel na Slovensku. Tunel o dĺžke 3410 metrov je pomenovaný podľa vrchu, pod ktorým bol vyrazený - Bujanovský. Pri ceste vlakom od Kysaku po Bujanovský tunel pred Margecanmi ma stále fascinujú vysoké strmé kopce priamo nad železničnou traťou. Suverénne najkrajším výhľadovým vrchom v pohorí Čierna hora je Sivec, týčiaci sa priamo nad priehradným múrom priehrady Ružín. Na tento pekný kopec som vystúpil spolu s kolegami turistami z 1. michalovského KST a žiakmi Gymnázia Pavla Horova v prvú jarnú sobotu. Výstup na Sivec sme absolvovali najkratšou výstupovou cestou od priehrady Ružín po zelenej turistickej značke. Autobusy sme odstavili pri medializovanom uzavretom moste cez Ružín, ktorý značne sťažil dopravu z Hnileckej doliny na východ. 

Na lúke pod Sivcom sme sa na pamiatku odfotili a pekným brezovým lesom sme pokračovali vo výstupe do sedla Priehyba..

Po žltej značke, pre zmenu pekným bukovým lesom, sme vystúpili na vrcholový hrebienok Sivca. 

Hneď pri prvých vápencových skalách hrebeňa sme objavili nádherné rozkvitnuté sivecké poniklece. Sivec je od roku 1954 národnou prírodnou rezerváciou o rozlohe 170 hektárov.

Úzky strmý skalný hrebienok sa tiahne niekoľko desiatok metrov až po nádhernú vyhliadku nad priehradou Ružín.

Zo Sivca je za pekného počasia nádherný výhľad do údolia Hornádu, na okolité kopce Čiernej hory, ale aj susedných pohorí, pri dobrej viditeľnosti vidieť aj vrcholky Vysokých Tatier. Mali sme šťastie na pekné slnečné počasie, ale opar nám znemožnil výhľad na Tatry.

Úžasné výhľady zo Sivca a pekné počasie nás natoľko uchvátili, že sme ich obdivovali možno aj hodinu. 

Doporučujem navštíviť Sivec každému, kto na ňom ešte nebol. Je to nádherný, ľahko dostupný kopec, od Ružína zvládne výstup stredne zdatný turista za poldruha hodiny. Dá sa pricestovať aj vlakom, zo zastávky Ružín vás dovedie žltá značka cez Sivecké lúky a Priehybu až na vrchol. Na Siveckých lúkach je práve teraz veľký trampský zraz. Pri spiatočnej ceste časť z nás odbočila na Siveckých lúkach na vyhliadku Drienková skala a tak sme prechádzali trampským stanovým táborom.

Foto: Ján Serbák a Fratišek Baláž

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Real Madrid vyhral Ligu majstrov aj po tretí raz v rade

Po veľkej chybe gólmana Liverpoolu vyrovnal Mané, Real znova vyhráva po Baleových nožničkách a ďalekonosnej strele.

KULTÚRA

Pavol Habera: Rozum ma drží pri zemi, preto som tak dlho nevydal platňu

Slovenské texty môžu byť najväčšia sila.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?


Už ste čítali?