Vysoký vrch a Poráčska dolina

Autor: Ján Serbák | 4.7.2016 o 6:09 | (upravené 4.7.2016 o 8:01) Karma článku: 6,76 | Prečítané:  1052x

Ak sa vyberiete zo Spišskej Novej Vsi po ceste smerom na juhovýchod, cez Markušovce a Rudňany prídete do koncovej starej baníckej obce Poráč. Je to najvyššie položená obec v okrese s nadmorskou výškou 778 metrov.

Do tejto obce sa v sobotu cez poludnie presunula autobusom z Markušoviec naša skupinka šiestich turistov z Prvého michalovského KST. Pred desaťkilometrovým prechodom Poráčskou dolinou do Sloviniek sme si najprv vyšľapali na Vysoký vrch nad dedinou Poráč. Hneď pri autobusovej zastávke sme si doplnili zásoby vody z jednej z artézskych studní v obci.

Za 20 minút sme vystúpili na Vysoký vršok s prevýšením 100 metrov, z ktorého je kruhový výhľad na okolité hory, aj na dedinu. Sĺnko nemilosrdne pálilo, tak dáždniky plnili funciu slnečníkov.

Na smerovníkoch aj na niektorých mapách je vyhliadkový kopec nad Poráčom označovaný ako Vysoký vrch, používa sa aj výraz Vysoký vršok, pretože vytŕča nad dedinou iba o 100 výškových metrov. Na vrchole kopca je prístrešok so stolom a lavicou, informačná tabuľa, smerovník a smerová ružica. Vysoký vrch (874 m n.m.) patrí do pohoria Volovské vrchy, podcelku Hnilecké vrchy, je súčasťou planiny Galmus. 

Vysoký vrch je jedným z najlepších výhľadových kopcov na východnom Slovensku s kruhovým výhľadom. Za dobrej viditeľnosti, najmä v zime, keď nie je takýto opar z horúčav, dovidieť na Kráľovú hoľu, Slovenský raj, Vysoké Tatry, Spišskú Maguru, Levočskú horu, Čiernu horu, Slovinskú skalu, Kojšovskú hoľu, Spišský hrad a mestá Poprad, Spišská Nová Ves, Levoča, Spišské Podhradie a Spišské Vlachy. Priamo pod kopcom, smerom na juh, je dedina Poráč, ďalšie zábery sú v smere hodinových ručičiek.

Vrátili sme sa do dediny Poráč a vydali sme sa smerom na východ, Poráčskou dolinou do Sloviniek.

Hore je zaujímavá značka baníckeho poznávacieho chodníka, pod ňou červená turistická značka, po ktorej sme išli a dole je označený cyklochodník.

Pri chate Čierny bocian sme si chceli oddýchnuť, chata je však v súkromných rukách nádvorie je uzamknuté.

V Slovinkách nám do príchodu autobusu zvýšil čas akurát na jedno pivo a v Krompachoch sme presadli na vlak do Košíc. V Košiciach sme presadli na vlak do Michaloviec, kde som sa s priateľmi rozlúčil a cestoval domov ďalej na východ, kam už ani vlaky nechodia. Bol to vydarený výlet, skombinovaný zo štyroch častí (Markušovský skalný hríb, Markušovce, Vysoký vrch a Poráčska dolina), dokopy sme prešli do 20 kilometrov.

Foto: Ján Serbák a Pavol Nemčovský

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?