Markušovce

Autor: Ján Serbák | 3.7.2016 o 19:29 | Karma článku: 9,73 | Prečítané:  954x

Spišská obec Markušovce je známa najmä renesančným, neskôr rokokovo prestavaným kaštieľom a parkom s rokokovým letohrádkom Dardanely. Známy je aj ojedinelý skalný útvar, nachádzajúci sa nad riekou Hornád, Markušovský skalný hríb.

Markušovský skalný hríb je na turistickom chodníku medzi obcami Matejovce nad Hornádom a Markušovce na strmom svahu nad ľavým brehom Hornádu.  

Hríb je vysoký 8 metrov, klobúk má priemer 3 metre. Skupina michalovských turistov prišla k tomuto zlepencovému monumentu od železničnej zastávky v Matejovciach nad Hornádom. Žlto značený turistický chodník z Matejoviec do Markušoviec je dlhý 5 kilometrov. 

V Markušovciach je niekoľko kaštieľov a kúrii, v jednom z nich je obecný úrad. Najkrajším a najzachovalejším je Mariássyovsky kaštieľ. Postavil ho František Mariássy v roku 1643 v renesančnom slohu. Kaštieľ má štvorcový pôdorys so štyrmi okrúhlymi nárožnými vežami. V 18. storočí kaštieľ prebudovali v rokokovom slohu. Od roku 1994 je v kaštieli expozícia historického nábytku.

 V parku za kaštieľom je rokokový letohrádok Dardanely s expozíciou hudobných nástrojov.

V Markušovciach je aj gotický, pôvodne románsky kostol sv. Michala z 13. storočia a vedľa kostola zvyšky Markušovského hradu. 

Foto: Pavol Nemčovský a Ján Serbák

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?