Výstup na Vihorlat z Remetských Hámrov

Autor: Ján Serbák | 20.6.2016 o 18:12 | (upravené 20.6.2016 o 18:32) Karma článku: 9,48 | Prečítané:  3149x

Vihorlat (1076 m n.m.), najvyšší vrch sopečného pohoria Vihorlatské vrchy aj podcelku Vihorlat, sa majestátne vypína nad okolitými kopcami. Dominantne pôsobí najmä pri pohľade z juhu, z Východoslovenskej nížiny.

Vrch Vihorlat je obľúbeným cieľom turistov. Vrcholový hrebeň s dvomi vrcholmi, vzdialenými od seba cca 400 metrov, poskytuje výhľad na celú Východoslovenskú nížinu, ležiacu o takmer kilometer nižšie. Pri dobrej viditeľnosti v zime sa dá z Vihorlatu dovidieť až do vzdialenosti 150 km na všetky svetové strany. Je tu výhľad na Slanské vrchy, Tatry, naše, ukrajinské a poľské Poloniny, aj najbližšie kopce v Maďarsku a Rumunsku. Na vyššom, západnom vrchole, je mohutný železobetonový pylón z 1. ČSR, vybudovaný ako súčasť trigonomickej siete. Je na ňom malý kríž, aj schránka s vrcholovou knihou. 

Vrchol Vihorlatu je niekoľkonásobne chránený. Je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat s rozlohou 17 485 ha, vyhlásenej v roku 1973. V CHKO Vihorlat je 17 maloplošne chránených území, z toho 5 národných prírodných rezervácii. Jedným z nich je NPR Vihorlat, ktorá zaberá vrcholové partie najvyššieho vrchu o rozlohe 50,89 ha s najvyšším, 5. stupňom ochrany. Patrí aj do územia Vihorlatský prales, ktoré bolo v roku 2007 zapísané do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Dôvodom zápisu boli zachovalé bukové pralesy s vyše 240-ročnými stromami. Napokon, vrchol Vihorlatu patrí do vojenského obvodu Valaškovce, ktorý je totožný s vojenským výcvikovým priestorom Kamenica nad Cirochou. Vrch patrí aj do správy štátneho podniku Vojenské lesy a majetky.

Od 1. 7.2012 bol zásluhou vtedajšieho ministra obrany Ľubomíra Galka prijatý zákon o sprístupnení vojenských lesov verejnosti, začo mu michalovskí turisti osadili na vrcholovom pylóne ďakovnú tabuľku. Zlegalizovať výstupy na Vihorlat sa však odvtedy nepodarilo, kompetentní nechcú povoliť vyznačenie desaťročia používaného turistického chodníka z Poľany na Vihorlat. Oficiálne turistické chodníky vedú z Morského oka, Remetských Hámrov a Poruby pod Vihorlatom len do sedla Poľana (940 m n. m.). Z Poľany sa vystupuje na Vihorlat cca 20 minút po dobre vyšľapanom, neznačkovanom chodníku, cez územie Národnej prírodnej rezervácie.

Výstup z Remetských Hámrov na Vihorlat nám trval 4 hodiny. Hore je sedlo Poľana, dole pohľad z vrcholového hrebeňa na Zemplínsku šíravu, ktorej hladina je o 970 výškových metrov nižšie. 

Na vrcholovom hrebeni sme stretli troch mladých cyklistov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Po vstupe do župy sa im začalo dariť.


Už ste čítali?