Výstup na Vihorlat z Remetských Hámrov

Autor: Ján Serbák | 20.6.2016 o 18:12 | (upravené 20.6.2016 o 18:32) Karma článku: 9,48 | Prečítané:  6232x

Vihorlat (1076 m n.m.), najvyšší vrch sopečného pohoria Vihorlatské vrchy aj podcelku Vihorlat, sa majestátne vypína nad okolitými kopcami. Dominantne pôsobí najmä pri pohľade z juhu, z Východoslovenskej nížiny.

Vrch Vihorlat je obľúbeným cieľom turistov. Vrcholový hrebeň s dvomi vrcholmi, vzdialenými od seba cca 400 metrov, poskytuje výhľad na celú Východoslovenskú nížinu, ležiacu o takmer kilometer nižšie. Pri dobrej viditeľnosti v zime sa dá z Vihorlatu dovidieť až do vzdialenosti 150 km na všetky svetové strany. Je tu výhľad na Slanské vrchy, Tatry, naše, ukrajinské a poľské Poloniny, aj najbližšie kopce v Maďarsku a Rumunsku. Na vyššom, západnom vrchole, je mohutný železobetonový pylón z 1. ČSR, vybudovaný ako súčasť trigonomickej siete. Je na ňom malý kríž, aj schránka s vrcholovou knihou. 

Vrchol Vihorlatu je niekoľkonásobne chránený. Je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat s rozlohou 17 485 ha, vyhlásenej v roku 1973. V CHKO Vihorlat je 17 maloplošne chránených území, z toho 5 národných prírodných rezervácii. Jedným z nich je NPR Vihorlat, ktorá zaberá vrcholové partie najvyššieho vrchu o rozlohe 50,89 ha s najvyšším, 5. stupňom ochrany. Patrí aj do územia Vihorlatský prales, ktoré bolo v roku 2007 zapísané do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Dôvodom zápisu boli zachovalé bukové pralesy s vyše 240-ročnými stromami. Napokon, vrchol Vihorlatu patrí do vojenského obvodu Valaškovce, ktorý je totožný s vojenským výcvikovým priestorom Kamenica nad Cirochou. Vrch patrí aj do správy štátneho podniku Vojenské lesy a majetky.

Od 1. 7.2012 bol zásluhou vtedajšieho ministra obrany Ľubomíra Galka prijatý zákon o sprístupnení vojenských lesov verejnosti, začo mu michalovskí turisti osadili na vrcholovom pylóne ďakovnú tabuľku. Zlegalizovať výstupy na Vihorlat sa však odvtedy nepodarilo, kompetentní nechcú povoliť vyznačenie desaťročia používaného turistického chodníka z Poľany na Vihorlat. Oficiálne turistické chodníky vedú z Morského oka, Remetských Hámrov a Poruby pod Vihorlatom len do sedla Poľana (940 m n. m.). Z Poľany sa vystupuje na Vihorlat cca 20 minút po dobre vyšľapanom, neznačkovanom chodníku, cez územie Národnej prírodnej rezervácie.

Výstup z Remetských Hámrov na Vihorlat nám trval 4 hodiny. Hore je sedlo Poľana, dole pohľad z vrcholového hrebeňa na Zemplínsku šíravu, ktorej hladina je o 970 výškových metrov nižšie. 

Na vrcholovom hrebeni sme stretli troch mladých cyklistov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Odkaz Matovičovi: Nechoďte poľskou cestou

Mnohí volili Matoviča ako nástroj na zborenie Ficovho sveta.


Už ste čítali?