Gotický kostol v Štítniku

Autor: Ján Serbák | 17.6.2016 o 21:18 | Karma článku: 8,24 | Prečítané:  1163x

Evanjelický gotický kostol s vyše 200 metrami štvorcovými nástenných malieb zo 14. - 16. storočia a najstarším organom v strednej Európe patrí k najvýznamnejším kultúrnym pamiatkam nielen Gemera, ale aj celého Slovenska.  

Pôvodne katolícky kostol zo 14. storočia slúži od reformácie v 16. storočí evanjelickej cirkvi. Evanjelici počas premeny kostola zakryli historické nástenné maľby. Tie boli znovu odkryté až v rokoch 1908 a 1909.

Vzácne staré maľby sú odkryté v dvoch, niekde aj v troch vrstvách.

V kostole sú dva organy. Malý, najstarší organ na Slovensku je z roku 1492, vložený do renesančnej skrine, veľký organ je z roku 1723. Skriňa staršieho organu bola nedávno podrobená dendrologickej analýze. Potvrdilo sa, že drevo na skriňu organu bolo spílené v roku 1484. Drevo sa muselo niekoľko rokov sušiť, takže renesančná skriňa mohla byť v roku 1492 hotová. Súčasné píšťaly a iné časti organu sú z roku 1639. 

Baroková kazateľnica je z roku 1693, so štyrmi plastikami evanjelistov a v strede je Spasiteľ sveta. Na parapete schodišťa sú dva obrazy, pod schodišťom aj na iných miestach kostola je vidieť provizórne zakrytú podlahu po nedávnej práci archeológov. 

Pred vstupom na kazateľnicu je bohato zdobená lavica evanjelických biskupov, ktorí sídlili v Štítniku 60 rokov. Aj ostatné lavice zo 16. - 18. storočia boli presne určené jednotlivým skupinám obyvateľstva. 

Vzácnosťou štítnického kostola sú aj gotická bronzová krstiteľnica z roku 1454 a renesančno - barokový oltár z roku 1636. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.


Už ste čítali?