Maďarský Vyšehrad

Autor: Ján Serbák | 12.6.2016 o 16:26 | Karma článku: 9,54 | Prečítané:  3022x

Mestečko nad ohybom Dunaja, 40 km severne od Budapešti, je u nás známe najmä v súvislosti s pojmom Vyšehradská skupina (skrátene V4). Turisticky zaujímavý je najmä hrad, z ktorého je nádherný výhľad na Dunaj a okolité kopce. 

Hrad vo Vyšehrade začal stavať kráľ Belo IV v roku 1249, po presťahovaní kráľovského dvora z Ostrihomu do Budína, na obranu nového hlavného mesta. Za vlády Mateja Korvína sa v roku 1473 začala stavba Kráľovského paláca v neskorogotickom slohu s renesančnou výzdobou, ktorý tu stojí dodnes. Hrad poškodili Turci a skazu nakoniec dovŕšili kurucké povstania.

Na hrad sa dá ísť autom z dvoch strán, hore je pohľad na hrad od kompy, prevážajúcej ľudí a autá cez Dunaj do ľavobrežného Nagymarosu. Jedna z dvoch odbočiek na hrad je pri kompe. Ak prichádzate popri Dunaji z juhu od Budapešti, tak odbočka na hrad je vľavo ešte niekoľko stoviek metrov pred vstupnou bránou do Vyšehradu. Z tohto smeru sme prišli aj my. Prvé parkovisko je pri budove dole, je v nej rozhľadňa otvorená okrem pondelka od 9. do 16. hodiny. My sme tam boli v pondelok, zdola pre stromy ohyb Dunaja nieje vidieť. 

Samotný hrad je odtiaľto vzdialený vzdušnou čiarou takmer kilometer. Pokračuje k nemu cesta a pred vchodom do hradu je parkovisko.

S menom Mateja Korvína sa v súvislosti s Vyšehradom spája i Vlad Tepes, známy ako transylvánsky Drakula. Bol tu väznený od roku 1462 celých dvanásť rokov, jeho cela bola v Šalamúnovej veži.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?