Busov - jedno z najmenších pohorí na Slovensku

Autor: Ján Serbák | 17.4.2016 o 10:12 | (upravené 19.4.2016 o 14:22) Karma článku: 8,21 | Prečítané:  1639x

Pohorie Busov s rozlohou 102 km štvorcových patrí k našim najmenším a zároveň najmenej navštevovaným pohoriam. Nachádza sa pri poľských hraniciach severozápadne od Bardejova pri obci Cigeľka s prameňmi liečivej minerálnej vody. 

Vždy ma poteší, ak mám možnosť zúčastniť sa turistickej akcie v pre mňa doposiaľ neznámom kúte Slovenska. Takýmto kútom bolo pre mňa do včerajška aj pohorie Busov s najvyšším vrchom Busov, ktorý je zároveň našou najnižšou tisícovkou (1002 m n.m.). Z nášho turistického klubu (Prvý michalovský KST) sa do týchto končín v minulosti zatúlalo iba zopár starších turistov. Akciu organizoval náš turista, učiteľ geografie z Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach Jožko Sibal. Pre veľký záujem gymnazistov aj kolegov turistov musel organizátor objednať oproti štandardu aj tretí autobus. Takúto masu ľudí pohromade ešte v tomto odľahlom kúte Slovenska nevideli. Štvorhodinovú túru z Cigeľky do pútnickej obce Gaboltov cez Busov sme začínali pri cigánskej osade v Cigeľke.

Turistický smerovník nás nasmeroval po lesnej ceste po okraji osady. Hneď za osadou sa cesta zatáča doprava. Po kilometri sme zistili, že ideme nesprávnym smerom, že cesta obchádza pohorie. Vrátili sme sa k osade a na druhý pokus sme sa vydali správnym smerom, hore dolinou Pálenica a neskôr príkrymi svahmi Busova.

Po zmiernení stúpania v hornej časti doliny sme prechádzali rozľahlým porastom medvedieho cesnaku.

Pred záverečným stúpaním na vrch Busov sme si oddýchli a počkali na oneskorencov.

Po zdolaní prevýšenia 480 metrov sme na vrchole Busov (1002 m n.m.). Aj skúsený turista Pali stojí na najvyššom bode najmenšieho slovenského pohoria prvýkrát. Zo zápisov vo vrcholovej knihe sa presviedčame, že tento kopec nie je navštevovaný často a chodia sem častejšie Poliaci ako Slováci. Jediný výhľad zo zalesneného kopca je na poľské kúpele Wysowa.

Poliaci označujú tento kopec na našej strane hraníc názvom Bušov.

Fotili sme sa po skupinkách, pretože by sme sa na vrcholové bralo ani všetci nevošli. Po občerstvení nás čakal strmší zostup, ako bol výstup, pretože cieľová dedina Gaboltov je o sto metrov nižšie položená, ako východzia Cigeľka. Tesne pod vrcholom sme našli ešte teraz v polovičke apríla pekne rozkvitnuté snežienky a pri zostupovej trase aj iné kvetinky.

Vyšli sme z lesa a po rozľahlej lúke sme zišli do obce Gaboltov, kde nás čakali autobusy.

Spätný pohľad na pohorie Busov od obce Gaboltov.

Prešli sme takmer celou dedinou popri významnom pútnickom mieste až ku krčme, kde boli odstavené naše autobusy.  

Foto: Ján Serbák a Ivan Stančík

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako o Gorile klamal Dobroslav Trnka

Mal nahrávku a tvrdil, že neexistuje.

Autorská strana Ondreja Podstupku

Pre televíziu a technológie sa začína zlatá doba temna

Hranice medzi tvorcom obsahu a technologickou firmou sa stierajú.


Už ste čítali?