Premonštrátsky kláštor v Jasove

Autor: Ján Serbák | 15.3.2016 o 12:01 | Karma článku: 7,72 | Prečítané:  803x

Barokový kláštorný komplex premonštrátov, zaradený medzi národné kultúrne pamiatky, je architektonickým skvostom Jasova. Súčasný kláštor bol postavený v roku 1766, no premonštráti sem prišli už v 12. storočí. 

Obec Jasov leží uprostred peknej prírody na rozhraní Košickej kotliny a Slovenského krasu. Trvalé osídlenie územia Jasova sa datuje od 12. storočia, kedy nastal v tejto oblasti rozvoj baníctva. V druhej polovici 14. storočia sa v obci začalo so stavbou prvých hámrov na spracovanie bohatých ložísk železa, medi a olova z okolitých baní. Podľa informácii sprievodcu, ktorý nás kláštorným komplexom sprevádzal, prvá drevená stavba kláštora bola postavená v 12. storočí v močaristom teréne na drevených pilotoch. Už v roku 1228 začali stavať kamennú budovu, ktorá bola pri tatárskych nájazdoch v roku 1241 vyplienená. V roku 1436 kráľ Žigmund Luxemburský nariadil kláštor prestavať a opevniť. 

Súčasný barokový kláštor s Kostolom svätého Jána Krstiteľa je už štvrtou stavbou, postavenou na troskách stredovekej gotickej stavby. Podľa záznamu z 19. storočia, objaveného na zadnej strane hlavného oltára v jasovskom kostole, práce začali položením základného kameňa v roku 1745. Autorom projektu kláštora bol významný rakúsky architekt Franz Anton Pilgram, ktorého preslávila stavba Kostola a kláštora svätej Alžbety v Prešporku.

 

Kláštornému komplexu dominuje Kostol svätého Jána Krstiteľa, jedna z najkrajších barokových sakrálnych stavieb na Slovensku. Interiérovú výzdobu realizovala trojica významných umelcov, sochár Johann Anton Krauss, štukatér Johann Ignaz Hennevogel a maliar Johann Lucas Kracker. 

Premonštrátsky kláštor bol dôveryhodným miestom, kde sa vyhotovovali a podpisovali dôležité listiny (niečo ako dnešný notársky úrad). Na konci 19. storočia rád premonštrátov v Jasove vlastnil manufaktúru na výrobu kachličiek, výrobu rúr, tehelňu, tlačiarne a parnú pílu. Vlastnili a prenajímali ďalším podnikateľským subjektom hutu na spracovanie rúd a výrobu kovov, rudné bane, kameňolom s ťažbou mramoru, hámor a mlyny. Kláštoru patrila poľnohospodárska pôda o výmere viac ako dvadsaťtisíc hektárov. Začiatkom 20. storočia mali dokonca vlastnú elektráreň.

Pôdorys kláštora je tvaru obdlžníka s centrálne umiestneným kostolom. V predĺžení hlavnej osi kostola sa rozprestiera kláštorná knižnica s 80 000 zväzkami, ktorá je zvonku zvýraznená zdvihnutým výbežkom priečelia. Zaujímavosťou kláštornej budovy je skutočnosť, že má 365 okien ako dní v roku, 12 veľkých komínov ako mesiacov v roku a 4 vchody ako počet ročných období. Súčasťou areálu sa stala baroková záhrada, údajne ide o jedinú záhradu v barokovom štýle na Slovensku, ktorá ostala zachovalá dodnes. 

Kláštor patrí Premonštrátskemu radu, teda rímsko-katolíckej cirkvi. V súčasnosti ho obývajú iba traja mnísi. Rozľahlé krídlo, ktoré pred reštitúciou obývali klienti sociálneho ústavu, vyžaduje radikálnu rekonštrukciu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Po vstupe do župy sa im začalo dariť.


Už ste čítali?