Výlet do Jasova a Medzeva

Autor: Ján Serbák | 13.3.2016 o 9:51 | (upravené 16.3.2016 o 5:25) Karma článku: 10,10 | Prečítané:  1002x

Obec Jasov v západnej časti Košickej kotliny je verejnosti známa najmä svojou Jasovskou jaskyňou a zachovalým premonštrátskym kláštorom s Kostolom svätého Jána. Pre turistov je zaujímavá aj Jasovská skala s nádhernym výhľadom.

Keďže som v týchto končinách bol len raz v dávnejšej minulosti, aj to len v Jasovskej jaskyni, pozvánke na spoločnú turistickú akciu nášho Prvého michalovského klubu slovenských turistov a Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach som sa veľmi potešil. Tieto spoločné túry, organizované obetavým učiteľom geografie Jožkom Sibalom, mi v poslednom čase veľmi vyhovujú. Na náročné vysokohorské túry s mladými turistami z nášho klubu si už netrúfam, pri gymnazistoch tie desať až pätnásťkilometrové túry sú pre mňa tak akurát. Spoločné túry desiatky skúsených turistov s dvomi plne obsadenými autobusmi gymnazistov sa organizujú raz mesačne a pri veľkom záujme mládeže sa akcia väčšinou o týždeň alebo dva opakuje. Včerajšia akcia bola turisticky nenáročná, môžme ju označiť skôr za školský výlet. Po príchode do Jasova hneď upútal našu pozornosť nádherný barokový komplex premonštrátskeho kláštora s Kostolom svätého Jána Krstiteľa a obrovskou záhradou. Keďže som si z výletu doniesol vyše tristo fotiek, z kláštorného komplexu napíšem samostatný blog, teraz priložím len zopár záberov. 

Pred kláštorom je nádherný dvestoročný sekvojovec mamutí.

Od kláštora sme sa presunuli k Jasovskej jaskyni, ktorá je v zime zatvorená a tam sme nastúpili na náučný chodník Jasovské dubiny s výstupom na Jasovskú skalu.

Na vrchole Jasovskej skaly sú rozoznateľné zvyšky Jasovského hradu.

Prešli sme sa dedinou Jasov a keďže sme mali ešte dostatok času, presunuli sme sa do neďalekého mestečka Medzev so zámerom pozrieť si nejaký hámor. Napokon sme si prezreli vonkajšie priestory a časť interiéru múzea exprezidenta Rudolfa Schustera.

 

Tu kuli rýle prezidenti a králi.

Hámor je poskladaný z kvalitných súčiastok z viacerých hámrov. Na chvíľu sme ho videli v prevádzke po pustení vody z nádrže na mlynské koleso.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?