Bleduľa jarná karpatská

Autor: Ján Serbák | 8.3.2016 o 14:51 | (upravené 8.3.2016 o 22:03) Karma článku: 12,24 | Prečítané:  2182x

Bledule jarné sú oveľa zriedkavejšie ako snežienky. Ešte zriedkavejšie sú bledule jarné karpatské, ktorých väčšina má na stonke po dva biele kvietky v tvare zvončeka so žltou bodkou na konci každého lupienka.

Najväčšou a najznámejšou lokalitou s výskytom bledule jarnej karpatskej je národná prírodná rezervácia Jovsianska hrabina pri Zemplínskej šírave pod južnými svahmi Vihorlatu. Druhým najväčším miestom výskytu tohto nádherného posla jari je okolie Karnianskeho potoka v katastri môjho bydliska, obce Úbrež, len 2 kilometre južnejšie od Jovsianskej hrabiny. Obe tieto lokality pred príchodom jari dlhodobo sledujem. K Jovsianskej hrabine, po ceste vzdialenej z môjho domu 7 km, chodím v rámci svojich cyklovýletov a k našej úbrežskej lokalite počas prechádzok. Podľa mojich pozorovaní bledule začínajú kvitnúť na prelome februára a marca a celoplošne zakvitnuté bývajú medzi 10. a 30. marcom. Bledule v našom chotári kvitnú priemerne o 3 až 5 dni skôr, ako bledule v NPR Jovsianska hrabina. Tohto roku vďaka upršanému počasiu bolo moje pozorovanie kvitnutia bledule sťažené. Po včerajšom celodennom daždi sa dnes ráno konečne vyčasilo, dokonca zasvietilo aj slniečko. Predpoludním som si po návrate od lekára obul nevyhnutné gumáky, povesil na krk foťák a išiel som sa prejsť k našim bleduliam. Cez cintorín a bývalú vinicu, okolo oplotenia lesa Karna, v ktorom je teraz diviačia obora, ku Karnianskému potoku na západnom okraji lesa to mám z domu 2 kilometre. Prvé ojedinelé bledule sa vyskytujú už cca 200 metrov od potoka.

Prišiel som v pravý čas, bledule už rozkvitli celoplošne v cca 50-metrovom páse po oboch stranách rozliateho potôčika a v dĺžke cca pol kilometra.

Tento fotoblog s čerstvými bleduľami venujem všetkým ženám, najmä blogerkám a čitateľkám blogov, so želaním všetkého najlepšieho k Medzinárodnému dňu žien!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

A kto tu chce vojnu s Ruskom? (píše Michal Havran)

Nemusíme pripomínať, že nočný vlk a zajac je pôvodom kriminálny gang.


Už ste čítali?