Štvrtý ročník neoficiálnych majstrovstiev sveta v tesaní ľadových sôch

Autor: Ján Serbák | 31.1.2016 o 10:29 | (upravené 31.1.2016 o 10:41) Karma článku: 8,49 | Prečítané:  601x

Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov, kedy som na Hrebienok v Tatrách chodil v posledný deň súťaže neoficiálnych majstrovstiev sveta v tesaní ľadových sôch, tohto roku som bol na Hrebienku už včera, v druhý deň podujatia.

Sobotu som si vybral aj kvôli tomu, aby som sa vyhol najväčšiemu návalu divákov, ktorý býva tradične v nedeľu, keď sa dokončujú posledné sochy. Najväčší kľud je na Hrebienku po podujatí cez pracovné dni, v prípade teplého počasiu sú už ale sochy teplom značne poškodné. Včera ma prekvapili obrovské davy ľudí, vylákalo ich zrejme síce veterné, ale pekné slnečné počasie vo Vysokých Tatrách. 

Cesta na Hrebienok je bez snehu, na chodníkoch sú zľadovatené zvyšky starého snehu, súvislá snehová pokrývka je až nad Hrebienkom. 

Masy ľudí sú nielen na chodníkoch pomedzi sochy, ale aj pred Tatranským dómom, ktorý je klimatizovaný a ľudí tam púšťajú len po skupinkách.

Tohtoročného štvrtého ročníka neoficiálnych majstrovstiev sveta v tesaní ľadových sôch sa zúčastňuje rekordných 12 dvojčlenných tímov, preto sa rozšíril priestor pre sochárov. Okrem priestoru pred hotelom sa tohto roku stavajú sochy aj na svahu za budovou lanovky. V piatok ľadoví sochári tvorili sochy na tému "Svetová fauna", včerajšia téma bola "Krajina, odkiaľ prichádzam" a dnešná "Abstrakt - voľná téma".

Niektoré piatkové sochy sa vplyvom teplého počasia roztápali, napríklad z tejto chobotnice nielen odkvapkávala, ale priam stekala voda. Sochy sa tesali síce pod prístreškami, ale pomerne silný vietor strešnými plachtami riadne kmásal.

Toto je víťazná piatková slovenská socha škorpióna. Včerajšiu súťaž museli pre vysoké teploty prerušiť, disciplína "Krajina z ktorej prichádzam" nebude mať víťaza, vyhlásia len sochu sympatie.

Dnes sa malo schladiť, podmienky pre ľadových sochárov by sa mali zlepšiť. Snáď sa aspoň dnešné sochy zachovajú čo najdlhšie, aby ich mohli návštevníci Tatier obdivovať aj v nasledujúcich dňoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.


Už ste čítali?