Silvestrovský Sninský kameň 2015

Autor: Ján Serbák | 1.1.2016 o 18:58 | Karma článku: 9,71 | Prečítané:  3293x

Už devätnástykrát sa prišli turisti a milovníci prírody rozlúčiť so starým rokom na najkrajší vihorlatský vrchol - prírodnú pamiatku Sninský kameň. Od rána prúdili k Sninskému kameňu skupiny turistov zo všetkých strán.

Naša skupinka vystupovala po 9. hodine z juhu od Remetských Hámrov, z parkoviska Krivec pod Morským okom. Tohto roku vďaka nedostatku snehu aspoň nebol problém s parkovaním. Po strmom kilometrovom výstupe sme sa na chvíľu zastavili pri ešte slabo zamrznutom Morskom oku. Ani tu v nadmorskej výške 618 m n.m. nebolo po snehu ani stopy, hladina vody je nízka. Vyše mesiaca tu síce mrholilo, ale poriadne nenapršalo ani raz.

Zakladateľom tradície silvestrovských výstupov na Sninský kameň je rímskokatolícky kňaz Marián Fencák, rodák z obce Dlhé nad Cirochou, ležiacej pod Vihorlatom. Tentoraz nás čakal v sedle Tri tably aj s harmonikárom a početnými spevákmi zo svojej terajšej farnosti Papín. Súvisla snehová pokrývka bola až tu, v nadmorskej výške 825 m.

Skupinky milovníkov prírody sa postupne presúvali po hrebeňovom chodníku k Sninským kameňom. Kamene sú totiž dva, vzdialené od seba pár desiatok metrov. Východne sa vypína síce vyšší (1006 m n.m.), ale rozlohou menší Malý sninský kameň a západne nižší (998 m n.m.), ale rozlohou väčší Veľký sninský kameň. 

Na Malý sninský kameň sa vystupuje po strmých železných schodoch zo severnej strany. Na zľadovatelom úzkom chodníčku ku schodom som úspešne odskúšal nové návleky na obuv s hrotmi.

Pri dobrej viditeľnosti, ako bola včera, je smerom na východ dovidieť na ukrajinské poloniny, na sever je  mesto Snina.   

Na juh je vidieť Morské oko, na západ dovidieť až na Vysoké Tatry.

Smerom na juhozápad je v pozadí vidieť vrchol Vihorlatu (1076 m n.m.). 

Pred dvanástou sme sa presunuli na Veľký sninský kameň, na ktorý sa vystupuje po železných schodoch z južnej strany.

Hore je pohľad z veľkého kameňa na malý, dole pohľad do sedla medzi kameňmi.

Presne na pravé poludnie sa ujal slova zakladateľ podujatia, skúsený turista a horolezec, rímskokatolícky farár Marián Fencák. Pred tradičnou modlitbou požiadal prítomných o minútu ticha za obete Vysokých Tatier posledných dní. 

Po požehnaní smerom na dediny a mestá, z ktorých prišli účastníci podujatia, nasledoval prípitok.

Po odfotení našej skupinky sme si ešte vystáli cca 50-metrovú frontu na schody a išli sme domov oslavovať Silvestra a vítať Nový rok 2016. 

Toto je môj jubilejný 300. článok na blogu Sme. Všetkým svojim čitateľom prajem v novom roku 2016 veľa šťastia, zdravia a splnenie všetkých želaní!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?