Čierna hora - Roháčka

Autor: Ján Serbák | 15.11.2015 o 9:31 | (upravené 16.11.2015 o 7:52) Karma článku: 7,57 | Prečítané:  1063x

Ak cestujete vlakom z Bratislavy do Košíc, od Krompách po Kysak vás zaujmú strmé kopce po oboch stranách železničnej trate. Patria najvýchodnejšiemu pohoriu Slovenského Rudohoria - Čierna hora, ktorým sa prediera rieka Hornád.

Kopce na sever od rieky Hornád a priehrady Ružín na tejto rieke patria podcelku pohoria Čierna hora, nazvanému Roháčka. Je zaujímavé, že aj dva najvyššie kopce pohoria Čierna hora zdedili názvy podľa podcelku a celého pohoria. Najvyššia Roháčka má nadmorskú výšku 1029 metrov, susedná Čierna hora len o 4 metre menej. Tieto dva kopce, vypínajúce sa na sever od Margecian, boli cieľom včerajšej túry michalovských turistov a početnej skupiny gymnazistov. Z Michaloviec sme odchádzali dvomi autobusmi za mrholivého a hmlistého počasia. Keď sme od Košíc prechádzali lesným kopcovitým terénom popri Jahodnej smerom na Margecany, hmla sa začala dvíhať. Keď sa spoza kopca pred nami objavila obec Veľký Folkmar, naskytol sa nám nádherný pohľad na slnkom perfektne nasvietené červené strechy domčekov dediny pod Folkmarskou skalou. Škoda, že som nemal pripravený foťák, takéto pekné pohľady sa často nevyskytujú. Kým som vybral foťák z vaku a predral sa k prednému sklu uháňajúceho autobusu, najkrajší záber z kopca som už prepásol, stihol som urobiť už len náhradné zábery z dediny v blízkosti vodnej nádrže Ružín.

Tesne pred miestom štartu našej túry sme sa na chvíľu zastavili pri unikátnom zastrešenom drevenom moste z 19. storočia.

Túru sme začali z obce Kluknava, autobusy sme poslali do Margecian, kde naša hrebeňovka Roháčkou končila.

Vystúpili sme na hrebeň po klasickej pásovej modrej turistickej značke až po túto nenápadnú odbočku. Tu sme sa rozdelili na dve skupiny. Menšia skupina gymnazistov (slabších turistov) pokračovala smerom na vrch Čierna hora pohodlnejšou lesnou cestou pásovou modrou značkou. Turisti a väčšina gymnazistov odbočili po trojuholníkovej modrej značke na skalnatý hrebeň. Oba chodníky sa pred Čiernou horou opäť stretávajú. 

Po strmom výstupe na skalnatý hrebeň nás čakal nádherný výhľad z vrchu so zvláštnym názvom Koľvek. Je z neho 180-stupňový výhľad smerom na západ, vidieť z neho okrem blízkych vrchov Sľubica, Smrekovica aj vzdialenejší tatranský Kriváň, Kráľovú hoľu a množstvo iných kopcov.

Po nabažení sa výhľadmi z vrchu Koľvek sme postupovali po nádhernom skalnatom hrebeni Roháčky smerom na západ. 

Pri tejto chatke končí trojuholníkový skalnatý chodník a pripája sa na pásovú modrú značku.

Po lesnej ceste prichádzame na vyhliadkový vrch Čierna Hora s krížom a drevenou soškou Panny Márie.

10 minút od vrchu Čierna Hora na východ je nevýrazný najvyšší vrch celého pohoria Roháčka (1028 m n.m.), z ktorého nie je žiaden výhľad.

Po hrebeni sme pokračovali ešte štvrťhodinu do Sedla pod Roháčkou, nasledujúcu hodinu sme zostupovali dolu strmým svahom po žltej značke do Margecian. Túra sa vydarila, počasie bolo ideálne, najviac sa nám páčil skalnatý hrebeňový chodník od vrchu Koľvek na východ. Šéf výpravy, učiteľ geografie na Gymnáziu Pavla Horova v Michalovciach Mgr. Jozef Sibal, si pre veľký záujem študentov túru zopakuje s ďalšou stovkou študentov hneď v utorok. Držím mu palce, aby sa im v utorok opäť vydarilo počasie tak, ako nám včera.

Foto: Ján Serbák a Gabi Sabo

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?