Jesenný Užhorod

Autor: Ján Serbák | 7.11.2015 o 11:14 | Karma článku: 9,29 | Prečítané:  1736x

V hlavnom meste Zakarpatskej oblasti Ukrajiny - 120-tisícovom Užhorode som bol viackrát, žijem totiž iba 20 km od neho. Moja prababička chodila za monarchie a 1. ČSR do Užhorodu peši, bolo to naše župné mesto. 

Užhorod v roku 1938 pripadol Maďarsku, v roku 1945 Sovietskemu zväzu a v roku 1991 Ukrajine. Keď pri rekonštrukcii hraničného priechodu Vyšné Nemecké - Užhorod v roku 2007 zrušili priechod pre peších a cyklistov, zostala pre tieto kategórie turistov možnosť prejsť ukrajinské hranice iba cez Ubľu, alebo Veľké Slemence. Vyskúšal som si to v roku 2010 vo veku 64 rokov pri prvom ročníku cykloturistickej akcie Zelená míľa, keď som absolvoval za jeden deň 180 kilometrov. V ďalších ročníkoch som si už na takúto cyklotúru netrúfol. V súčasnosti Ukrajinci rekonštruujú hraničný priechod Užhorod - Vyšné Nemecké a chcú obnoviť aj priechod pre peších a cyklistov, čo je najmä pre cyklistov dobrá správa, snáď sa toho dožijem aj ja.

Keďže na niekoľkohodinové čakanie a posúvanie sa na hraničnom priechode autom nemám dostatok trpezlivosti, chodím raz za čas na Ukrajinu linkovým autobusom. Tam trvá prechod cez hraničné pásmo iba hodinu, autobusy majú vyhradený svoj jazdný pruh. Tak som cestoval aj v pondelok s manželkou na Pamiatku zosnulých do obce Kamjanica, 10 kilometrov severne od Užhorodu. Na poslednú chvíľu som mailom oznámil našim priateľom do Kamjanice, že prídeme v pondelok na cintorín. Aj keď bol hraničný priechod takmer prázdny a medzičasom Ukrajinci zrušili aj vypisovanie kartičiek, aj tak trval náš pobyt v hraničnom pásme presne hodinu. Na naše prekvapenie nás naši ukrajinskí priatelia čakali s autom na kopci za poslednou závorou, aj keď nevedeli, ktorým spojom prídeme.

V Užhorode sme sa zastavili pre čerstvé kvety na hrob ich tragicky zosnulej dcéry. Pred 19 rokmi zahynula spolu so svojím nastávajúcim týždeň pred svadbou pri autonehode, boli sme aj na pohrebe. Obaja boli z jednej obce, pochovali ich spoločne v jednom hrobe. Dom smútku tam na cintoríne nemajú, z domu ich niesli na cintorín v otvorených truhlách.  

V pondelok sme absolvovali okrem cintorína prehliadku hradu Nevické, o ktorom som písal v predchádzajúcom blogu. V utorok sme išli spolu na veľké užhorodské trhovisko. Priznávam, že na tomto trhovisku som bol prvýkrát, nákupy nepatria medzi moje koníčky. Majú tam všetko od výmyslu sveta, ceny však už nie sú pre nás také výhodné, ako v minulosti.

 Cestou k autobusovej stanici sme sa zastavili na hodinku v centre mesta pri rieke Uh. 

Po príchode na autobusovú stanicu som ešte stihol urobiť pár fotiek z neďalekej železničnej stanice. 

Užhorod je turisticky zaujímavé mesto najmä pre tých, ktorí tam ešte neboli. Je tam pekný hrad a skanzen, o ktorom som už písal. Ak sa ocitnete na východe Slovenska a chcete si pozrieť Užhorod a okolie, doporučujem cestu linkovým autobusom z Košíc, Prešova a z Michaloviec. Pre cestu späť sa lístky predávajú v pokladni autobusovej stanice v Užhorode. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

A kto tu chce vojnu s Ruskom? (píše Michal Havran)

Nemusíme pripomínať, že nočný vlk a zajac je pôvodom kriminálny gang.


Už ste čítali?