Vihorlat

Autor: Ján Serbák | 1.9.2015 o 22:42 | (upravené 7.9.2015 o 11:25) Karma článku: 7,16 | Prečítané:  953x

Takmer tisíc výškových metrov nad hladinou Zemplínskej šíravy sa vypína vrch Vihorlat. Je to najvyšší vrch sopečného pohoria Vihorlatské vrchy a nachádza sa v centrálnej časti pohoria nad obcou Poruba pod Vihorlatom.  

Vihorlatské vrchy sú najvýchodnejším z celkovo trinástich sopečných pohorí na Slovensku. Centrálna časť pohoria sa tiahne východo-západne a rozdeľuje región Zemplín na severný a južný a zhruba tvorí hranicu medzi prešovským a košickým krajom. Pod južnými svahmi Vihorlatských vrchov začína Východoslovenská nížina, tiahnuca sa až po maďarské hranice. Za dobrej viditeľnosti je z vrchu Vihorlat (1076 m n.m.) dovidieť až do Maďarska, na ukrajinské a poľské Poloniny a západne po Slanské vrchy a za veľmi dobrej viditeľnosti v zime je vidieť aj Vysoké Tatry. Vrchol Vihorlatu patrí do územia Vihorlatský prales, zapísaného v roku 2007 do Svetového prírodného dedičstva UNESCO v kategórii Karpatské bukové pralesy. Vrch Vihorlat je aj v centre Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, vyhlásenej v roku 1973 na ploche 17 tisíc hektárov a vrcholové partie Vihorlatu patria od roku 1986 do Národnej prírodnej rezevácie Vihorlat, zaberajúcej plochu 50 hektárov. 

Z popísaných dôvodov (pekná príroda a výhľad do okolia) vrch Vihorlat oddávna priťahuje turistov. V časoch mojej mladosti sme z južnej strany pohoria vystupovali na Vihorlat po značkovanom turistickom chodníku z obce Jovsa. Pretože vrch Vihorlat sa okrem chránených území (CHKO a NPR) nachádza aj na území vojenského obvodu Valaškovce, turistický chodník z Jovsy na Vihorlat bol zrušený. Od 1.7.2012 bol zásluhou vtedajšieho ministra obrany Ľubomíra Galka prijatý zákon o sprístupnení vojenských lesov. Zlegalizovať výstupy na Vihorlat sa však odvtedy nepodarilo, osadiť turistické značky do Národnej prírodnej rezervácie s 5. stupňom ochrany nechcú povoliť turistom ochranári. Oficiálne turistické chodníky vedú teraz z Poruby pod Vihorlatom, z Remetských Hámrov a z Morského oka len do sedla Poľana, z Poľany turisti vystupujú na Vihorlat po polhodinovom neznačkovanom chodníku. Taktiež čoraz častejšie využívaný hrebeňový chodník na Vihorlat zo západu od Pirnagovho vrchu je vyznačený iba neoficiálnymi červeno-bielymi značkami (okrem NPR Vihorlat prechádza aj NPR Kyjov).

Napriek neexistencii oficiálneho turistického chodníka je Vihorlat obľúbeným a často navštevovaným kopcom. Dnes som ušiel pred tropickými horúčavami do vihorlatských lesov. Zúčastnil som sa spolu so 400 milovníkmi prírody 18. ročníka výstupu na Vihorlat, organizovaného občianskym združením Návraty Michalovce a Okresnou radou SNS Sobrance. Väčšina účastníkov prišla na miesto stretnutia, lokalitu Stará koniareň, autami po lesnej ceste z Poruby pod Vihorlatom. Cesta bola sprístupnená pre túto príležitosť ohláseným majiteľom áut Urbárskou spoločnosťou Poruba pod Vihorlatom. Peši trvá cesta z Poruby pod Vihorlatom na Vihorlat 4 hodiny, zo Starej koniarne je to len poldruha hodiny. Ja som sa ako správny turista vydal na cestu peši, zastavil mi však majiteľ jedného z áut a ponúkol mi zvezenie. Vzhľadom na počasie som ponuku neodmietol. 

Zemiaky na guláš sa už čistili, v kotli už bola nakrájaná cibuľa. Nebolo ešte ani 9 hodín, vďaka zrýchlenému presunu som hodinu ušetril. Aj keď sa spoločný výstup začínal až o 10. hodine, po zaprezentovaní som sa spolu s ďalšími nedočkavcami vydal na cestu.

V tomto extrémne horúcom a suchom lete už aj studnička pod Poľanou uschla.

Po cca 20-minútovom strmom výstupe lesným chodníkom z Poľany vstupujeme na rozľahlý vrchol slnkom zaliateho Vihorlatu.

Robustný betónový pilier s malým kovovým krížom je osadený na západnej vyvýšenine cca 400 metrov dlhého vrcholového hrebeňa.

Napriek absolútnej bezoblačnosti viditeľnosť dnes vďaka silnému oparu z horúčavy nebola dobrá. Sotva sa dalo dovidieť na neďalekú Zemplínsku šíravu.

Pri zostupe po prejdení vrcholového chodníka som ešte zašiel na východnú vyvýšeninu, ktorá je takmer rovnako vysoká, ako západná s pilierom, len je viac zarastená stromami a kríkmi .

Hore je pohľad z východného vrcholu Vihorlatu na západný, dole pohľad na Zemplínsku šíravu.

Guláš sa ušiel všetkým 400 účastníkom výstupu na Vihorlat. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Po vstupe do župy sa im začalo dariť.


Už ste čítali?