Modra

Autor: Ján Serbák | 25.7.2015 o 8:11 | (upravené 25.7.2015 o 11:33) Karma článku: 8,36 | Prečítané:  816x

Modra je malebné vinohradnícke mestečko s bohatou históriou. Jeho historické jadro je svedectvom prerodu vidieckeho vinohradníckeho mestečka na slobodné kráľovské mesto, ktorým sa stalo v roku 1607.

Najdôležitejšími časťami pôvodných vinohradníckych domov boli pivnice, v ktorých sa vyrábalo a skladovalo výborné modranské víno. K domom priliehali záhrady a na ne nadväzovali vinohrady, takže obyvatelia námestia mali možnosť priamo vstupovať do prírody. 

V súčasnosti je historické centrum rozkopané.

Uprostred horného obrázku je bývalá mestská veža, dnes súčasť kostola Svätého Štefana.

Na polceste od kostola Sv. Štefana k cintorínu sú vedľa seba dva evanjelické kostoly z 19. storočia, biely je nemecký a žltý slovenský.

Oproti evanjelickým kostolom, uprostred Štúrovej ulice, je kaplnka Panny Márie Snežnej, baroková rotundová stavba z roku 1760. Slúžila ako krstiteľnica. 

Vedľa kaplnky bola Dolná brána mestského opevnenie, ktorá sa nezachovala. Zachovala sa Horná brána, ktorá bola na vstupe do mesta od severu.

Na Štúrovej ulici, pár desiatok metrov od hornej brány, nemôže chýbať súsošie Ľudovíta Štúra, aj keď je teraz schované za stavebným plotom.

A tu je už hrob slávneho modranského obyvateľa Ľudovíta Štúra hneď pri vstupe na cintorín. 

Zachovala sa aj kruhová bašta mestského opevnenia, v ktorej sa po rekonštrukcii v roku 1994 zriadila Galéria Ignáca Bizmayera.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Niektorí ľudia majú zvláštny dar, chutí im dúha a vidia zvuky

Ak vám vonia hudba alebo zapácha nejaká situácia, zrejme máte dobrú slovnú zásobu a radi sa vyjadrujete opisne. Alebo ste synestetik a myslíte to doslovne.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.


Už ste čítali?