Pôvodne uhorský hrad Dunajec, teraz poľský Zamek Niedzica

Autor: Ján Serbák | 3.7.2015 o 8:15 | (upravené 3.7.2015 o 14:32) Karma článku: 8,41 | Prečítané:  2390x

Stredoveký hrad Dunajec bol postavený na konci strmého ostrohu, vyčnievajúceho 75 metrov nad hladinou rieky Dunajec. Keď v roku 1997 zahatali rieku Dunajec 56 metrov vysokou priehradou, z orlieho hniezda sa stal vodný hrad. 

Čorstínska vodná nádrž (Czorsztyńszkie Jezioro) je dlhá 9 km, široká 1,5 km. Pod hlavnou nádržou vybudovali vyrovnávaciu nádrž - Jaziero Sromowiecke. Od tohto jazera, 11 km nad Červeným Kláštorom, splavujú Poliaci Dunajec až do Krościenka, 8 km pod našim hraničným prístaviskom. V sobotu si takto predĺžili splav Dunajca aj naši vodáci z Prvého michalovského Klubu slovenských turistov. V nedeľu si celá 12-členná partia turistov aj vodákov urobila po náročnej sobote spoločný program. Bol ním výlet k Čorstínskej vodnej nádrži. Cieľom výletu boli dva hrady na protiľahlých brehoch tohto jazera. Prvý na rade bol hrad Dunajec v rodisku Michala Dočolomanského Niedzici na západnom brehu jazera. Po zaplatení parkovného 10 zlotých (2,50 eur) za auto sme pri vstupe do hradu zaplatili po 12 zlotých za osobu (dôchodcovia po 9 eur).

Hrad bol pôvodne uhorským hradom pri poľskej hranici, po roku 1920 pripadol aj s okolitými dedinami pod poľskú správu. Vybudoval ho v rokoch 1320 až 1326 Ján Berzevitzy na predhistorickom hradisku. Po dobudovaní v roku 1326 hrad skonfiškovali a stal sa spolu s priliehajúcim panstvom majetkom Viliama Drugeta. Konfiškácia majetku rodu Berzevitzy zrejme súvisela s činom Jánovho brata magistra Kokoša, ktorý bol za zabitie Fridricha Gorgeya v roku 1307 odsúdený na založenie šiestich kláštorov. (V roku 1319 magister Kokoš daroval kartuziánom z Kláštoriska v Slovenskom raji obec Lechnicu s priľahlými pozemkami a založil Červený kláštor.)    

V roku 1528 dostal hrad Dunajec od Jána Zápoľského za podporu jeho nárokov na uhorský trón Hieroným Laski. Koncom 16. storočia odkúpil hradné panstvo Ján Horváth z Plavča. Hrad bol ako jeden z mála hradov po celý čas obývaný, preto je aj taký zachovaný. 

Po 2. svetovej vojne sa v Poľsku objavila atraktívna správa. Podľa nej prišiel roku 1946 na hrad potomok Šebastiána Berzevitzyho a jeho ženy, ktorou bola dcéra posledného vládcu Inkov. Ich testament z roku 1797, určený synovi Antonovi a uložený na hrade, mal obsahovať informácie o poklade Inkov. Na hrade sa vraj skutočne našlo olovené púzdro s uzlovým písmom, ale v Krakove sa po ňom stratili ďalšie stopy. Neskôr sa objavili v novinách aj ďalšie správy o výpravách za rozprávkovými pokladmi v peruánskom jazere Titicaca.  Ďalšie zaujímavosti z histórie hradu si môžte prečítať v poľštine na tejto tabuli: 

Po prehliadke obytných miestností, z ktorých je sprístupnená len časť, sme vystúpili na terasu s pekným výhľadom na obe jazerá, strechu plne zachovaného hradu, aj na zrúcaninu hradu Czorsztyn na protiľahlom brehu.

Horný hrad, pozostávajúci z hranolovej veže, kapĺnky a malých obytných priestorov, bol postavený už začatkom 14. storočia. Začiatkom 16. storočia postavili stredný hrad a v roku 1601 dolný hrad s obrannými múrmi.

K prehliadke hradu patrí aj expozícia kočov.

Napokon naši Hajdukovci (otec a dcéra) zapózovali pred "svojou" krčmou na nádvorí hradu. O chvíľku začalo poprchávať a tak sme si namiesto prehliadky hradu Czorsztyn na nedeľné popoludnie demokraticky zvolili náhradný program. Bol to relax v novom Thermalparku v Bialke Tatrzańskej a veruže sa nám po náročnom sobotnom programe veľmi hodil. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Po vstupe do župy sa im začalo dariť.


Už ste čítali?