Splav Dunajca na plti

Autor: Ján Serbák | 30.6.2015 o 14:24 | (upravené 30.6.2015 o 17:47) Karma článku: 7,52 | Prečítané:  1084x

Ako turistická atrakcia sa splavovanie pohraničnej rieky Dunajec na plti využíva od 19. storočia. Splav v nádhernej prírodnej scenérii Pienin z Červeného Kláštora do Lesnice trvá cca 90 minút a je dlhý 9 km.

Po prejdení hrebeňovej túry z Lesnického sedla cez Haligovské skaly do Červeného Kláštora sme museli riešiť presun áut z Lesníckeho sedla. Pôvodne sme plánovali, že vodiči našich dvoch áut sa odvezú na treťom aute našich vodákov a vrátia sa do Červeného Kláštora na troch autách. Keďže deň bol ešte mladý a počasie pekné, zvolili sme efektívnejšie riešenie. Splavili sme sa na plti do hraničného prístaviska v Lesnici s tým, že k autám v Lesnickom sedle sa do večera nejako dostaneme. Presun z prístaviska k autám napokon bol veľmi rýchly. Na parkovisko v Lesnici sme sa vyviezli kočom a tam sme presvedčili vodiča mikrobusu, ktorý čakal na svojich ruských klientov, aby nás vyviezol do sedla k autám. 

Zakúpili sme si dôchodcovské cestovné lístky na plť po 8,50 eur (celý stojí 10 eur) a hneď nastúpili na plť, ktorá nás už čakala. Sadol som si na to najhoršie miesto na plti, na zadnú lavicu vpravo. Pomocný pltník - začiatočník stál za mnou a pltníckou žrďou celou cestou špliechal vodu na moju pravú nohu a sem - tam aj na foťák. Aj predný pltník bol mladý, ale viditeľne skúsenejší, často poučoval svojho zverenca. Starší pltníci dodržiavajú tradície, nosia goralské vesty a tradičné pltnícke klobúky, na ktorých za každý splav pribudla jedna morská mušľa. Mladí pltníci si na tradície nepotrpia.

Pozývam Vás na virtuálny splav prielomom Dunajca, ktorý vhĺbil v pohorí Pienin obrovskú úzku a kľukatú tiesňavu dlhú 9 kilometrov, s výškovým rozdielom 40 metrov. Panoráme Pienin dominujú Tri koruny s najvyšším vrchom Okrunglica (982 m n.m.).  

 Bránou do kaňonu rieky je špicatý vrch Ostrá.

A to je už povestný Jánošíkov skok so šírkou 10 a hĺbkou 12 metrov. 

Pred nami je Sedem skamenelých mníchov. 

Tu je už známy vyhliadkový vrch Sokolica, pri ďalšom pohľade z Dunajca prekrytý nižšou špicatou skalou. 

 Opäť Sokolica z iného uhla pohľadu.

Tu je vrch Osobitá, obmývaný z jednej strany Dunajcom, z druhej strany Lesnickým potokom. 

Pieninskú cestu po našom brehu Dunajca vybudovali z kameňov spojených hlinou talianski majstri.   

Tu je už ústie Lesnického potoka, sme 200 metrov pred prístaviskom. 

Cestička vedie cez prielom Lesnického potoka na parkovisko v Lesnici. Z parkoviska sme sa vyviezli mikrobusom do Lesnického sedla, kde sme mali zaparkované autá.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?