Ružomberok

Autor: Ján Serbák | 22.6.2015 o 8:01 | Karma článku: 8,86 | Prečítané:  810x

Na sútoku Váhu a Revúcej v západnej časti Liptovskej kotliny, obklopené Nízkymi Tatrami, Veľkou Fatrou a Chočskými vrchami, leží okresné mesto Ružomberok. Vďaka svojej polohe je dôležitým strediskom cestovného ruchu. 

Už v 13. storočí tu existovala slovanská osada, ktorá sa stala základom neskoršieho mesta. Mestské výsady boli udelené mestu Rosenberg v roku 1318, pričinili sa o to najmä nemeckí novousadlíci. Súčasťou mestských výsad bolo aj vymedzenie hraníc chotára, v tom čase jedného z najväčších mestských chotárov na Slovensku. V prvej polovici 20. storočia bol Ružomberok centrom politického diania, pôsobili tu Andrej Hlinka, Vavro Šrobár a Karol Sidor. Význam Ružomberku upadol za socializmu, keď stratil štatút okresného mesta.

Ako turista Ružomberkom často prechádzam, prestupujem tu z vlaku na autobus, no nikdy som si nenašiel čas zájsť do historickej časti mesta. Učinil som tak až teraz, keď som čakal vyše hodiny na autobus. Prešiel som sa po meste, niečo pofotil. Vás, ktorí ste na tom rovnako ako ja, pozývam na virtuálnu prechádzku centrom mesta. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?