Štefániková mohyla na Bradle

Autor: Ján Serbák | 28.5.2015 o 9:11 | Karma článku: 8,42 | Prečítané:  659x

Mohyla Milana Rastislava Štefánika sa nachádza na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine v nadmorskej výške 543 metrov medzi obcami Brezová pod Bradlom a Košariská.

Minister vojny Československej republiky generál Štefánik zahynul 4. mája 1919 pri návrate do vlasti počas havárie lietadla neďaleko Ivanky pri Dunaji. Týždeň po havárii ho pochovali aj s jeho talianskou posádkou nad jeho rodnými Košariskami na vrchu Bradlo. V rokoch 1927-28 bol na Bradle vybudovaný pamätník, navrhnutý architektom Dušanom Jurkovičom. V národnej zbierke sa na pamätník vyzbieralo dva milióny korún. Mohylu na Bradle slávnostne odhalili 23. septembra 1928. Terasovitú stavba z bieleho travertínu so štyrmi 12-metrovými obeliskami zladil architekt Dušan Jurkovič s okolitou prírodou. Po čelných a bočných schodiskách sa dá vystúpiť až k samotnému náhrobku (tumbe). 

Na náhrobku sú z každej svetovej strany umiestnené dosky s nápismi. Z juhu od prístupovej cesty: "Čs. minister a generál Dr. Milan R. Štefánik 21. júla 1880 - 4. mája 1919."

Zo severu: "S ním kráľ. italský serg. U. Merlino a sol. G. Aggiunti"

Z východu: "Zahynul pádom lietadla dňa 4. mája 1919 pri Bratislave"

Zo západu: "Veľkému synovi oslobodený národ československý". Zo západnej strany je na juhozápadnom pilieri uvedené meno autora mohyly: "Arch. D. Jurkovič"

Národná kultúrna pamiatka "Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle" bola zrekonštruovaná v rokoch 1988-96. Pôvodné vavrínové vence boli nahradené vernými kópiami, vysekanými z talianského mramoru (travertínový lom v Spišských Vlachoch, z ktorého bol pôvodný kameň na mohylu ťažený, bol už v čase rekonštrukcie zatvorený). Boli zrekonštruované aj dlažby a okolie vyčistené od náletových drevín. Tým sa znovu otvoril pekný výhľad do okolia Bradla.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Niektorí ľudia majú zvláštny dar, chutí im dúha a vidia zvuky

Ak vám vonia hudba alebo zapácha nejaká situácia, zrejme máte dobrú slovnú zásobu a radi sa vyjadrujete opisne. Alebo ste synestetik a myslíte to doslovne.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.


Už ste čítali?