Štefániková mohyla na Bradle

Autor: Ján Serbák | 28.5.2015 o 9:11 | Karma článku: 8,42 | Prečítané:  710x

Mohyla Milana Rastislava Štefánika sa nachádza na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine v nadmorskej výške 543 metrov medzi obcami Brezová pod Bradlom a Košariská.

Minister vojny Československej republiky generál Štefánik zahynul 4. mája 1919 pri návrate do vlasti počas havárie lietadla neďaleko Ivanky pri Dunaji. Týždeň po havárii ho pochovali aj s jeho talianskou posádkou nad jeho rodnými Košariskami na vrchu Bradlo. V rokoch 1927-28 bol na Bradle vybudovaný pamätník, navrhnutý architektom Dušanom Jurkovičom. V národnej zbierke sa na pamätník vyzbieralo dva milióny korún. Mohylu na Bradle slávnostne odhalili 23. septembra 1928. Terasovitú stavba z bieleho travertínu so štyrmi 12-metrovými obeliskami zladil architekt Dušan Jurkovič s okolitou prírodou. Po čelných a bočných schodiskách sa dá vystúpiť až k samotnému náhrobku (tumbe). 

Na náhrobku sú z každej svetovej strany umiestnené dosky s nápismi. Z juhu od prístupovej cesty: "Čs. minister a generál Dr. Milan R. Štefánik 21. júla 1880 - 4. mája 1919."

Zo severu: "S ním kráľ. italský serg. U. Merlino a sol. G. Aggiunti"

Z východu: "Zahynul pádom lietadla dňa 4. mája 1919 pri Bratislave"

Zo západu: "Veľkému synovi oslobodený národ československý". Zo západnej strany je na juhozápadnom pilieri uvedené meno autora mohyly: "Arch. D. Jurkovič"

Národná kultúrna pamiatka "Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle" bola zrekonštruovaná v rokoch 1988-96. Pôvodné vavrínové vence boli nahradené vernými kópiami, vysekanými z talianského mramoru (travertínový lom v Spišských Vlachoch, z ktorého bol pôvodný kameň na mohylu ťažený, bol už v čase rekonštrukcie zatvorený). Boli zrekonštruované aj dlažby a okolie vyčistené od náletových drevín. Tým sa znovu otvoril pekný výhľad do okolia Bradla.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Po vstupe do župy sa im začalo dariť.


Už ste čítali?