Čachtický hrad

Autor: Ján Serbák | 26.5.2015 o 7:46 | Karma článku: 8,85 | Prečítané:  841x

Čachtický hrad bol vybudovaný tak, ako väčšina stredovekých kamenných hradov na Slovensku, po tatárskom vpáde v 13. storočí na podnet panovníka Bélu IV.

Hrad bol postavený Kazimírom z rodu Hunt - Poznan, neskôr sa ho zmocnil Matúš Čák Trenčiansky a v roku 1392 ho kráľ Žigmund daroval za verné služby Stiborovi zo Stiboríc. Stibor a jeho rovnomenný syn hrad do roku 1434 prestavali a rozšírili o veľké nádvorie s gotickou kaplnkou, hospodárske budovy a opevnenie s parkanovými múrmi a cimburím. Neskôr hrad viackrát zmenil majiteľov. V roku 1604 zdedila hrad s priľahlým panstvom Alžbeta Bátoryová, známa ako čachtická krvavá pani. V tom čase vyzeral hrad podľa modelu v Parku miniatúr v Podolí takto:

Po dobytí kuruckými vojskami v roku 1708 začal hrad pustnúť a v roku 1799 vyhorel. V rokoch 2012-14 bola veľká časť hradu statický zabezpečená a zároveň sa prvýkrát robil na hrade archeologický výskum. Archeologické nálezy potvrdzujú osídlenie čachtického hradného kopca už v praveku. Od júna 2014 je hrad opäť sprístupnený verejnosti. Hrad je situovaný na vápencovo-dolomitovom brale Čachtického krasu v nadmorskej výške 375 metrov.

Na najvyššom mieste brala bol postavený palác s hranolovitou a podkovovitou vežou, v ktorej bola umiestnená aj kaplnka.

Ako vidieť na poslednom obrázku, na hrade sa stále pracuje, poriadajú sa tam rôzne podujatia. Hrad je ľahko prístupný z parkoviska nad obcou Čachtice. Turisti môžu vystúpiť na hrad po asfaltovej ceste z Čachtíc, alebo strmejším turistickým chodníkom z obce Višňové, obidva výstupy trvajú cca 45 minút.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?