Silvestrovský výstup na Sninský kameň 2014

Autor: Ján Serbák | 1.1.2015 o 17:32 | (upravené 3.5.2015 o 10:42) Karma článku: 8,25 | Prečítané:  1887x

Pohorie Vihorlat rozdeľuje najvýchodnejší slovenský región Zemplín na horný a dolný. Najkrajší a najnavštevovanejší vrchol pohoria Sninský kameň tvoria dva obrovské andezitové balvany. Jeho názov je odvodený od mestečka Snina, ležiaceho severne od tohto sopečného útvaru, chráneného ako prírodná pamiatka od roku 1982. Prístupové turistické chodníky na Sninský kameň sú od Sniny, aj z obce Zemplínske Hámre. Najviac návštevníkov však na Sninský kameň vystupuje z dolného Zemplína od ďalšej perly Vihorlatu, horského jazera Morské oko. Ďalšou možnosťou, ako sa dostať na Sninský kameň, je hrebeňová túra pohorím Vihorlat, pretože oba vrcholové balvany ležia na hlavnom hrebeni. 

Silvestrovský výstup na Sninský kameň je tradičná turistická akcia, ktorá sa včera uskutočnila už osemnásty krát. Nikto ju centrálne neorganizuje, ani nepropaguje. Stala sa spontánnou tradičnou akciou obcí, turistických klubov, ale aj mnohých rodín a jednotlivcov zo širokého okolia. Zakladateľom tradície je rímskokatolícky kňaz Marián Fencák, rodák z obce Dlhé nad Cirochou, ležiacej pod Vihorlatom. Tento turistický a horolezecký nadšenec na Silvestra 1997 priviedol skupinku svojich farníkov z Veľkých Kapušian, aby im ukázal najkrajšiu perlu rodného kraja. Na pravé poludnie sa pod krížom na Sninskom kameni pomodlili za starý rok a zavinšovali si do nového roku. V tomto novom roku 1998 bol Marián Fencák preložený za farára do Remetských Hámrov, prístupovej dediny k Morskému oku a Sninskému kameňu z juhu. Za pár rokov sa zo Silvestrovského výstupu na Sninský kameň stala masová akcia, ktorej sa zúčastňovalo z roka na rok viac milovníkov prírody. V roku 2013 bol pán farár preložený už na svoju piatu faru do Papína v okrese Humenné a hneď na svojho prvého Silvestra na novom pôsobisku priviedol so sebou na Sninský kameň 55 farníkov, z ktorých väčšina tu bola prvýkrát.

Naša skupinka vystupovala z parkoviska Krivec nad Remetskými Hámrami. Cestou na Morské oko sme sa zastavili pri novom "Kozmodrome". Ten starý prístrešok, nazvaný podľa vzhľadu doslúžil, nahradili ho novým rovnakej konštrukcie.

Prešli sme popri hrádzi Morského oka a jeho západných brehov a výstupili na hrebeň Vihorlatu do sedla Tri tably.

V sedle ústi aj chodník zo Zemplínskych Hámrov. Pokračovali sme vo výstupe po hrebeni do sedielka medzi oboma Sninskými kameňmi.

Keďže do pravého poludnia už chýbala iba štvrťhodina, vystúpili sme najprv na západný veľký Sninský kameň s krížom.

Na západnom konci cca 80 metrov dlhého kameňa sa už pri kríži zhromažďovali masy ľudí.

Na pravé poludnie sa slova ujal hlavný organizátor podujatia farár Marián Fencák. Odznela modlitba, požehnanie jednotlivých skupín zúčastnených, krátky príhovor, vinš a prípitok. Tento 18. ročník Výstupu na Sninský kameň pán farár venoval nebohému 18-ročnému mladíkovi Jakubovi Horodnikovi zo svojej farnosti Papín, ktorý tragicky zahynul pri autonehode koncom roka 2013. Našiel som novinový článok o tejto nešťastnej udalosti.

Ako sa na Silvestra patrí, bolo aj veselo. Z papínskej farnosti došiel aj harmonikár a spolu s kamarátmi pekne zanôtil.

Počasie nám tohto Silvestra vyšlo fantasticky. Za 18 rokov tu už bolo napoludnie mínus 18 stupňov aj nad nulou, pol metra snehu aj bez snehu, viditeľnosť od takmer nulovej až po ideálnu, vietor tu fúkal stále, len jeho rýchlosť bola rôzna. Včera bolo bezvetrie, cca mínus 7 stupňov a ideálna viditeľnosť. Ak sme minuloročný Silvester označili za najteplejší, ten včerajší môžme označiť za bezveterný. V diaľke bolo vidieť Vysoké Tatry, ... 

... slovensko-poľské Poloniny, ...

... aj ukrajinské Poloniny.

Juhovýchodne vidieť v pozadí vrchol Vihorlat, ...

... severne je mesto Snina.

Vľavo je obec Zemplínske Hámre.

Presunuli sme sa na východný, tzv. malý Sninský kameň (1005 m n.m.), ktorý je síce vyšší ako veľký Sninský kameň, ale je rozlohou a objemom menší. Na malý kameň sa vystupuje na rozdiel od veľkého zo severu.

Pod kameňom smerom na sever sa rozprestiera mesto Snina.

Smerom na juh vidieť z malého kameňa Morské oko.

Smerom na východ vidieť v pozadí ukrajinské Poloniny.

Smerom na západ je veľký Sninský kameň.

Ešte zápis do vrcholovej knihy a vraciame sa späť cez Morské oko na parkovisko Krivec. Z parkoviska sme si ešte vyšli 300 metrov na východ skontrolovať našu lavičku cez potok Krivec, ktorú sme robili v septembri.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?