Nádherné a ľudoprázdne Tatry

Autor: Ján Serbák | 25.11.2014 o 10:01 | (upravené 3.5.2015 o 10:44) Karma článku: 11,58 | Prečítané:  11933x

Včera som si týždeň po spustení akcie išiel vyskúšať vlaky zadarmo. Vzhľadom na teplotnú inverziu som si za cieľ zvolil Vysoké Tatry, nech si užijem aj pekné počasie. Zadarilo sa mi, vlaky aj Tatry dopadli skvele.

Keďže náš sobranský okres nemá ani meter železničnej trate, autobusom z domu o 4:46 som sa priviezol do najbližšej železničnej stanice v Michalovciach. V priebehu dvoch minút som vyfasoval bezplatné lístky na Štrbské pleso a späť a pre istotu som si zakúpil aj miestenky na rýchlik Dargov z Košíc do Štrby a späť. S prekvapením som zistil, že miestenky boli zbytočné. Poloprázdny regionálny expres sa za Trebišovom zaplnil na 80% a rovnako to dopadlo aj s rýchlikom Dargov, na spiatočnej ceste to bolo podobné. Musím s prekvapením skonštatovať, že vo vlakoch som žiadne nedostatky nezistil. Vozne boli čisté včítane WC, vybavené tečúcou vodou, toaletným papierom aj utierkami, ako aj  slušnými 6-miestnymi kupé s funkčnou klimatizáciou. Aj som to zdokumentoval, ale fotky z vlaku sa mi veľmi nevydarili.

Toto je už košická stanica v rekonštrukcii.

Tieto vozne premávajú v rýchliku Dargov na trati Košice - Bratislava a späť a pokračujú v regionálnom exprese do Humenného. Ešte viac ma prekvapila zubačka zo Štrby na Štrbské Pleso. Smerom hore sme sa viezli siedmi, smerom dole piati. Navyše som zistil, že ozubnicová aj tatranská elektrická železnica nevydávajú nulový cestovný lístok, revízorovi sa stačí preukázať preukazom na bezplatnú prepravu.

Z hmly a zimy v Štrbe sme na Štrbskom Plese vystúpili do slnkom zaliatych hôr.

Po nociach sa zjazdovky pokúšajú zasnežovať, ináč sú Tatry bez snehu.

Po obhliadke ľudoprázneho Štrbského Plesa som sa vybral na prechádzku na Popradské pleso.

Vďaka kalamite v roku 2004, aj v niektorých ďalších rokoch, sa z lesného chodníka cez Patriu odkryli vyhliadky na lyžiarsky areál aj na hrebeň Solísk.

Nerád chodím po tom istom chodníku, preto som šiel na Popradské pleso po zelenej zimným chodníkom a späť po červenej.

Počas dvaapolhodinovej prechádzky som stretol 8 ľudí, zopár ich ešte sedelo na hotelovej terase. Chodím do Tatier vyše 50 rokov v každom ročnom období, ale také vyľudnené som ich ešte nevidel.

Z magistrály (červený chodník) bolo vidieť nízku oblačnosť v podtatranskej kotline, v pozadí vpravo je Kráľova hoľa.

Toto sú už nie veľmi vydarené zábery z klesajúcej zubačky, ktorou sme sa zo slnečného raja znovu ponorili do mrazivej a sychravej hmly.

Rýchlik Dargov s plánovaným odchodom zo Štrby do Košíc o 14:22 meškal 30 minút. To bolo jediné, čo môžem za včerajšok železničiarom vyčítať. Dôchodcom, ktorým ešte ako-tak slúžia nohy odporúčam, choďte si za inverzného počasia rozhýbať a vyhriať starecké kosti do Tatier, ale nie cez víkend, keď sú plné vlaky. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?