Historická rekonštrukcia bojov 1. svetovej vojny

Autor: Ján Serbák | 20.10.2014 o 0:01 | (upravené 20.10.2014 o 6:49) Karma článku: 9,07 | Prečítané:  928x

Prvá svetová vojna priamo zasiahla bojmi aj severovýchodné Slovensko. V Humennom si v sobotu pripomenuli storočnicu bojov o mesto, kde urputne bojovali rakúsko-uhorská a nemecká armáda proti ruskej. Podujatie Karpaty 1914/1915 organizoval už po štvrtýkrát Klub vojenskej histórie Beskydy. Podarilo sa im zabezpečiť účasť takmer troch stoviek účinkujúcich nadšencov vojenskej histórie nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, Poľska, Ukrajiny, Ruska, Bieloruska a Maďarska.

Do Humenného som pricestoval vlakom a na železničnej stanici ma privítal vojak Josef Švejk.

Historická rekonštrukcia bojov bola naplánovaná na 14. hodinu na kopci za kasárňami. Sprievodne podujatia boli už od 11. hodiny v priestoroch kasárni. Pre návštevníkov boli pripravené okrem stánkov s občerstvením dobové tábory, výstavy, prezentačné stánky, dobová aj ľudová hudba. Keď som došiel do kasárni krátko popoludní, účinkujúcim v dobových kostýmoch a uniformách práve vydávali obed z poľnej kuchyne.

Po 13. hodine sa vojsko začalo presúvať na kopec za kasárňami (kóta Kalvária) a spolu s nimi aj diváci.

Moderátor podujatia o 14. hodine oznámil, že historická rekonštrukcia bojov začne o štvrťhodinu neskôr pre veľký počet divákov, ktorí sú ešte pred bránami kasárni. Od 14:15 sme boli svedkami streľby a ohlušujúcich výbuchov. Naše vojsko malo zákopy pod kopcom, Rusi na kopci. Útok začali zo zákopov naše rakúsko-uhorské vojská, parkrát ustúpili z vydobytých pozícií, no napokon sa prepracovali na kopec k nepriateľským zákopom, kde v rozhodujúcej bitke zvíťazili a ubránili tak Humenné.

Časť ruských vojakov bola na vysunutých pozíciach, museli ustúpiť do zákopov na kopci.

Už v 1. svetovej vojne platilo nepísané pravidlo, že ak sa ranených nahromadilo, ošetrovatelia vyšli s vlajkou červeného kríža pozbierať ranených a nepriateľ to rešpektoval. Streľba stíchla a obe strany bojov poodnášali svojich ranených.

V ukážke bojov účinkoval aj pilot s nemeckým lietadlom, ktoré počas celej hodinovej ukážky bojov nalietavalo nízko nad bojovým poľom, najmä nad ruskými zákopmi.

Hodinový boj skončil v prospech domácich, ruské zákopy boli dobité, mŕtvi po polhodine nehybného ležania vstali a spolu s ostatnými vojakmi a divákmi sa odobrali do kasárni k stánkom, kde sa mohli  pofotiť, občerstviť a podebatovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.


Už ste čítali?