Morské oko - krajinárska perla Vihorlatu

Autor: Ján Serbák | 20.9.2014 o 10:10 | (upravené 20.9.2014 o 18:08) Karma článku: 9,60 | Prečítané:  1930x

Tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku po Veľkom Hincovom plese a Štrbskom plese vo Vysokých Tatrách, leží uprostred Vihorlatských vrchov, severovýchodne od Zemplínskej šíravy. Je to národná prírodná rezervácia s rozlohou 108 ha, z toho vodná plocha je 13,8 ha. Jazero vzniklo v dávnej minulosti pri doznievaní sopečnej činnosti v dôsledku mohutného svahového zosuvu, ktorý prehradil potok Okna. V 80. rokoch 19. storočia hrádzu umelo navýšili, čím zdvihli hladinu jazera o 5 metrov a plochu zdvojnásobili. Jazero je súčasťou CHKO Vihorlat, nachádza sa v nadmorskej výške 619 m, jeho dĺžka je 750 m, hĺbka vody 25 m. Má 6 prirodzených prítokov, prebytočná voda odteká potokom Okna smerom na juh cez Remetské Hámre. Údolím potoka Okna vedie od 60. rokov 20. storočia k Morskému oku asfaltová cesta, predtým tu bola úzkokoľajná železnička.

Necelý kilometer pod Morským okom je záchytné parkovisko Krivec. Uprostred výstupovej trasy z parkoviska na Morské oko si môžte oddýchnuť na novom odpočívadle, podľa nezvyčajného tvaru nazvanom Kozmodrom. Nový prístrešok bol vybudovaný tohto leta a nahradil rozpádavajúci sa starý Kozmodrom.

Hneď pri hrádzi Morského oka si môžte odpočinúť pri novotou voňajúcom dubovom stole s lavičkami. Spolu s ďalšími 14 lavičkami okolo celého jazera ho v posledných týždňoch vybudoval Prvý michalovský klub slovenských turistov, ktorého som členom.

Okrem vybudovania lavičiek sa obnovila aj časť turistického značenia v okolí Morského oka. Pri vyústení Lesníckeho náučného chodníka na chodník okolo jazera sme osadili nový smerovník.

Poslednou akciou tohto leta, na ktorej ešte pracujeme, je lavička cez potok Krivec, 300 metrov nad parkoviskom. Tá je súčasťou pomerne novej turistickej trasy (z roku 2008) z parkoviska Krivec na Strihovskú poľanu na hrebeni Vihorlatu.

Organizátorom celej akcie je pán so šedivou bradou Ing. Zdenek Šteliar, dlhoročný predseda nášho turistického klubu a jeden zo služobne najstarších turistických značkárov na Slovensku. Je predsedom komisie turistického značenia v okrese Michalovce od roku 1966. Je to vášnivý turista, videli ste ho na mnohých záberoch z mojich turistických fotoreportáži.

Foto: Ján Serbák, Miro Baraniak, Zdeno Šteliar, Jozef Balog, Pavol Košč

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?