Ukrajinci sa chceli odtrhnúť od Ruska už pred 100 rokmi

Autor: Ján Serbák | 13.9.2014 o 8:14 | (upravené 9.10.2014 o 12:01) Karma článku: 11,44 | Prečítané:  7751x

Teším sa vždy na piatok, aby som si mohol prečítať 100-ročné noviny v peknej starej slovenčine. Opäť som vybral pre tých, čo nemajú čas čítať týždenný náklad dvoch storočných denníkov a piatich týždeníkov, to najzaujímavejšie. Slovenský denník od 22.8.1914 nevychádzal z rozhodnutia ministra vnútra, pretože údajne jeho obsah ohrozoval záujmy vedenia vojny.

V septembri už tretí mesiac zúrila v Európe veľká vojna. O stave vojny pred 100 rokmi vypovedajú titulky denníka Slovenské noviny z 13. septembra 1914.

Najmä vo francúzskych novinách sa objavujú polemiky o možnom ukončení bojov. Je zaujímavé, že z debát o ukončení bojov vypadlo Rakúsko-Uhorsko, ktoré vojnu rozpútalo.

V Slovenských novinách z 8.9.1914 sa dočítame, že Ukrajinské ozbrojené sily sa postavili proti Rusom. História sa opakuje.

Na túto tému píše aj Slovenské noviny z 12.9.1914.

Z východného frontu prúdilo do našich končín množstvo ruských zajatcov. O takomto transporte a radosti ruských vojakov z toho, že padli do zajatia, píšu Slovenské noviny z 11. septembra.

O utečencoch z Haliče píšu Narodnie noviny z 10. septembra.

Vojny sa týkajú aj články o ranených a zákaze dávať vojakom alkoholické nápoje.

Ďalší článok je o jednej z prvých transfúzii krvi.

Zmienka v článku o búrkach, že ich nie je viac ako v minulosti, len sa o nich viac píše, mi pripomenula, že sa ani v tomto dodnes veľa nezmenilo. Ani dnes nie je viac výkyvov počasia, kriminality a pod., len sme o všetkom viac informovaní.

Storočné noviny zverejňuje Slovenská národná knižnica v Martine v rámci projektu  DIKDA   (digitálna knižnica a digitálny archív).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?