Ukrajinci sa chceli odtrhnúť od Ruska už pred 100 rokmi

Autor: Ján Serbák | 13.9.2014 o 8:14 | (upravené 9.10.2014 o 12:01) Karma článku: 11,44 | Prečítané:  7697x

Teším sa vždy na piatok, aby som si mohol prečítať 100-ročné noviny v peknej starej slovenčine. Opäť som vybral pre tých, čo nemajú čas čítať týždenný náklad dvoch storočných denníkov a piatich týždeníkov, to najzaujímavejšie. Slovenský denník od 22.8.1914 nevychádzal z rozhodnutia ministra vnútra, pretože údajne jeho obsah ohrozoval záujmy vedenia vojny.

V septembri už tretí mesiac zúrila v Európe veľká vojna. O stave vojny pred 100 rokmi vypovedajú titulky denníka Slovenské noviny z 13. septembra 1914.

Najmä vo francúzskych novinách sa objavujú polemiky o možnom ukončení bojov. Je zaujímavé, že z debát o ukončení bojov vypadlo Rakúsko-Uhorsko, ktoré vojnu rozpútalo.

V Slovenských novinách z 8.9.1914 sa dočítame, že Ukrajinské ozbrojené sily sa postavili proti Rusom. História sa opakuje.

Na túto tému píše aj Slovenské noviny z 12.9.1914.

Z východného frontu prúdilo do našich končín množstvo ruských zajatcov. O takomto transporte a radosti ruských vojakov z toho, že padli do zajatia, píšu Slovenské noviny z 11. septembra.

O utečencoch z Haliče píšu Narodnie noviny z 10. septembra.

Vojny sa týkajú aj články o ranených a zákaze dávať vojakom alkoholické nápoje.

Ďalší článok je o jednej z prvých transfúzii krvi.

Zmienka v článku o búrkach, že ich nie je viac ako v minulosti, len sa o nich viac píše, mi pripomenula, že sa ani v tomto dodnes veľa nezmenilo. Ani dnes nie je viac výkyvov počasia, kriminality a pod., len sme o všetkom viac informovaní.

Storočné noviny zverejňuje Slovenská národná knižnica v Martine v rámci projektu  DIKDA   (digitálna knižnica a digitálny archív).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?