Furmanské preteky Podvihorlatská podkova

Autor: Ján Serbák | 22.7.2014 o 13:05 | (upravené 22.7.2014 o 13:56) Karma článku: 5,61 | Prečítané:  1267x

5. ročníka furmanských pretekov Podvihorlatská podkova v Porube pod Vihorlatom sa zúčastnilo sedem furmanov so svojimi koňmi. Po celotýždňovej drine v lesoch neváhali ani v sobotu prepraviť sa desiatky kilometrov pod južné svahy Vihorlatu, aby si zmerali sily.

Po minuloročnej skúsenosti, kedy som bol na svojom dvojkolesovom tátošovi v Porube pod Vihorlatom už o 9. hodine (čas na pozvánke), tentoraz som prišiel až po desiatej, tesne pred začiatkom súťaže. Oficiálna súťaž furmanov pozostáva z troch disciplín. Prvou disciplínou je vozatajský parkúr, súťaží sa s vozom s gumenými kolesami na trati dlhej 400 - 600 metrov. Pár metrov po štarte furman zastaví kone pri kôpke siahovice, pomocník naloží drevo na voz a vyloží ho na to isté miesto po absolvovaní celej trate tesne pred cieľom.

Furmani so svojimi povozmi musia absolvovať rôzne prekážky ako je slalom, cúvanie do stodoly, zvalenie kmeňa koncom oja voza, prechod cez kmene a pod. Za každú chybu sa k výslednému času pripisujú trestné sekundy.

Víťazom prvej disciplíny bol Ján Pliška z neďalekých Vyšných Remet.

Druhou disciplínou bola práca s drevom na presnosť. Kone ťahajú kmeň stromu o dĺžke 10 metrov cez zložitú slalomovú trať, pričom musia s meňom aj cúvať a koncom kmeňa zvaliť predpísané kolíky. Za zvalenie iných, ktorým sa musia vyhnúť, sú sankcionovaní trestnými sekundami. Kone domáceho Jána Pehaniča so štartovným číslom 1 čakajú na štart.

V tejto disciplíne zvíťazil František Avuk z Belej nad Cirochou (v červenom tričku vľavo).

Treťou súťažnou disciplínou bola skúška sily párov koní v ťahaní kmeňov na 5 metrov širokej a 50 metrov dlhej trati. Nie nadarmo sa tejto disciplíne hovorí kráľovská. Pár koní ťahá od štartu jeden kmeň, po 10 metroch pomocník furmana pripevní za kone druhý a po 20 metroch aj tretí kmeň. Na absolvovanie 50-metrovej trate je limit 2 minúty. Zo siedmich posádok sa podarilo splniť limit štyrom, ktorí postúpili do finálového kola, tzv. rozbroja. V rozbroji už išlo do tuhého, po 30 metroch si už pripínali za kone aj štvrtý kmeň, čo je už poriadna záťaž.

V tejto divácky najpríťažlivejšej silovej disciplíne zvíťazil usporiadateľ pretekov Ján Pehanič z Poruby pod Vihorlatom s koňmi Tomom a Jerrym. Celkovým víťazom súťaže sa stal František Avuk z Belej nad Cirochou.

Napokon sa už tradične konala neoficiálna štvrtá disciplína "Herkules" o najsilnejšieho koňa. Najsilnejším koňom sa stal šesťročný grošák Tom furmana Jána Pehaniča, ktorý ako jediný utiahol v časovom limite 2 minúty dva kmene na 50-metrovej trati.

Za pekného, ba až horúceho počasia som strávil na furmanských pretekoch takmer celý deň, domov som sa vrátil na bicykli až o pol siedmej. Stálo to zato, furmanské preteky sú aspoň pre mňa veľmi atraktívne. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

A kto tu chce vojnu s Ruskom? (píše Michal Havran)

Nemusíme pripomínať, že nočný vlk a zajac je pôvodom kriminálny gang.


Už ste čítali?