Pred 100 rokmi zavraždili následníka trónu

Autor: Ján Serbák | 28.6.2014 o 11:45 | (upravené 16.7.2014 o 14:15) Karma článku: 11,33 | Prečítané:  5028x

Presne pred 100 rokmi, 28. júna 1914 o 11:45, spáchal v Sarajeve srbský anarchista Gavrilo Princip atentát na Františka Ferdinanda a jeho manželku Žofiu. Atentát sa považuje za jednu z udalostí, ktoré viedli k vzniku 1. svetovej vojny. Arcivojvoda František Ferdinand bol synovcom cisára Františka Jozefa I. a následníkom trónu sa stal po smrti panovníkovho syna Rudolfa. Udalosti okolo atentátu sú všeobecne známe, pozrime sa však, ako o nich písala vtedajšia tlač.

Ženský časopis Dennica uverejnil na 1. strane spomienku Ľudmily Podjavorinskej na Františka Ferdinanda a jeho manželku kňažnu Žofiu v čiernom rámčeku a na ďalších stranách fotografie obetí a celej rodinky s tromi sirotami.

Atentát bol spáchaný v nedeľu 28. júna 1914 o trištvrte na dvanásť. Slovenské noviny, vydávané v Budapešti denne okrem pondelka, priniesli správu o atentáte v mimoriadnom vydaní v utorok 30. júna.

Národnie noviny, vychádzajúce trikrát týždenne v Turčianskom Svätom Martine, priniesli správu taktiež v utorok.

Slovenský denník, vychádzajúci v Budapešti, zverejnil správu o zavraždení Františka Ferdinanda a jeho manželky Žofie už v pondelok 29. júna 1914.

Storočné noviny zverejňuje Slovenská národná knižnica v Martine v rámci projektu DIKDA (digitálna knižnica a digitálny archív).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?