Tiesňavou Suchá Belá

Autor: Ján Serbák | 15.6.2014 o 9:02 | (upravené 15.6.2014 o 9:17) Karma článku: 8,89 | Prečítané:  1237x

Najnavštevovanejšou tiesňavou Slovenského raja je Suchá Belá. Okrem podmanivej krásy je dôvodom vysokej návštevnosti jej ľahká dostupnosť z osady Podlesok pri Hrabušiciach. Dvojhodinový výstup tiesňavou poskytuje nezabudnuteľný zážitok. Potok Suchá Belá vyhĺbil do vápencového masívu na severnom okraji planiny Glac úzku roklinu, ktorá na vzdialenosti 4 kilometre prekonáva úctyhodný výškový rozdiel vyše 400 metrov. Na sérii skalných stupňov sa vytvorila kaskáda vodopádov. Dolná časť tiesňavy od Podlesku po Misové vodopády bola turisticky sprístupnená v roku 1908. Celú tiesňavu sprístupnili až v roku 1957 po vybudovaní rebríkov, lávok, mostíkov, stúpačiek a reťazí.

Tiesňava je tak ako všetky tiesňavy v Slovenskom raji prechodná iba jedným smerom, z Podlesku hore potokom na planinu Glac. Od rázcestníka v autokempingu sa prechádza cez lúku k ústiu tiesňavy, potom sa už nedá zablúdiť ani odbočiť. Až po Misové vodopády nám cestu korytom potoka uľahčujú drevené lávky.

Misové vodopády majú celkovú výšku 29,5 m. Šplháme po strmých vysokých železných rebríkoch. Pri početnejších skupinách, ako je ta naša (2 autobusy gymnazistov a zopár starších turistov z Michaloviec), to chvíľu trvá.

Po výstupe Misovými vodopádmi sa prechádza zúženým miestom s príznačným názvom Roklina, miestami širokým len 1 meter a stenami skál vysokými až 150 metrov.

Nasleduje výstup k Okienkovému vodopádu, vysokému 15 metrov.

Po prechode rozšírenou časťou rokliny nasledujú Korytový vodopád, Bočný vodopád a Kaskády.

Sme v najvyššom bode túry na okraji planiny Glac, na križovatke chodníkov, označenej ako Suchá Belá, vrch. Tam je možné za 5 eur si zapožičať bicykel, alebo kolobežku a spustiť sa po 10-kilometrovej Glackej ceste na Podlesok. Pre nás dôchodcov a gymnazistov je to značná položka, preto zídeme k autobusom po vlastných. Predtým ešte nevyhnutné vrcholové fotografie, aby si pán profesor geografie - šéf výpravy mohol doma skontrolovať, či sa niekto neulial a nezostal nás čakať dole na Podlesku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?