O situácii na Ukrajine

Autor: Ján Serbák | 7.3.2014 o 9:53 | (upravené 7.3.2014 o 10:28) Karma článku: 8,90 | Prečítané:  1562x

O politike nezvyknem často písať, to však neznamená, že ju nesledujem a nemám vlastný názor. Nebudem písať o prezidentských voľbách a nadávať na Fica, na to je tu odborníkov a článkov požehnane. Dnes ráno som sa rozhodol napísať o Ukrajine, ktorú mám "za humnami" a mám tam aj priateľov.

K napísaniu tohto článku ma podnietil rozhovor Jana Gazdíka s ukrajinskou spisovateľkou Oksanou Zabužko, zverejnený na portáli Aktuálně.cz. Názory tejto intelektuálky z Kijeva sa totiž maximálne zhodujú s mojimi názormi na situáciu na Ukrajine. Rozhovor je pomerne dlhý, pokúsim sa preto z neho vytiahnuť to podstatné pre tých, ktorým sa celý rozhovor nechce čítať.

Podľa Oksany je za udalosťami na Ukrajine informačná a propagandistická vojna Ruska proti Ukrajine. V tejto vojne tak ako vo všetkých vyhrávajú peniaze, ktoré má Rusko. Moskva si platila a platí skorumpovaných politikov, na čele väčšiny ukrajinských médii stoja Rusi. Od prvých dní protestov a bojov na kijevskom Majdane bola na Ukrajine spustená mimoriadne intenzívna provokácia zvláštnych služieb. Na čele špeciálnych oddielov Berkut stáli ruskí poradcovia. Boli sme svedkami pernamentnej a skrytej pomoci Moskvy dožívajúcemu Janukovičovmu režimu. Po otvorenej okupácii Krymu ale už nie je treba nič skrývať.

Stalin z Krymu vysídlil krymských Tatárov a osídlil ho rodinami vyslužilých ruských vojakov. Na Kryme dnes žije už tretie pokolenie týchto etnických Rusov - potomkov niekdajších vyslužilcov. A je ich tam väčšina. Krym sa stal zvláštnou enklávou, do ktorej sa začali vracať potomkovia vysídlených Tatárov, ktorým Ukrajina začala vracať ukradnutý majetok a pôdu. Obyvatelia Krymu spisovateľke Oksane pripomínajú potomkov vyslužilých rímskych legionárov, ktorými vládcovia starovekého Ríma osídľovali dobyté územia. Rusi z Krymu o svoju pôvodnú vlasť dávno prišli, ale ďalej počúvajú ruskú televíziu. Moskva je pre nich hlavným mestom Krymu. Skúste si naladiť ktorýkoľvek kanál ruskej televízie, zo všetkých znie protiukrajinská propaganda najhrubšieho zrna.

A ako to všetko môže skončiť? Podľa Oksany Krym je iba začiatkom. ZSSR sa síce rozpadol krátko po páde železnej opony, dnes sme však svedkami jeho reálneho biologického konca. Len málokto si uvedomuje, že tieto obrovské civilizačné zmeny môžu vyústiť do rozpadu samotného Ruska.

Čo sa týka Európy, Oksana je skeptická. Keď sa Ukrajina dobrovoľne zriekla jadrových zbraní, uisťovali ich, že pokiaľ budú ohrození, Európa im pomôže. Ukázalo sa, že celý systém európskej bezpečnosti je naprosto nefunkčný.

Na poslednú otázku "Čo si teraz sľubujete od novej prechodnej ukrajinskej vlády?" Oksana odpovedala:

"Kto hovorí, že máme novú vládu? Ukrajina nemá žiadnu novú vládu. S výnimkou Klička sú to tí istí ľudia, ktorí tak či onak kolaborovali so zvrhnutým Janukovičom. Irituje ma pomyslenie, že európski politici teraz s ohromením objavili, že sa ich Putin nebojí, že na Úniu jednoducho kašle. Určite si myslí, že ju má - rovnako ako Ukrajinu - v kapse. Čo by asi teraz Putin povedal, keby mu Japonci podľa rovnakého krymského scénara zabrali Kurilské ostrovy? Prečo by to nemohli teraz beztrestne urobiť? Putin im dal predsa jasný príklad."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Covidu podľahlo ďalších 44 chorých. Hospitalizovaných opäť ubudlo

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 385-tisíc prípadov. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 990 obetí.

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.

Podcast Mimóza

Špeciálna Mimóza s Richardom Stankem: O strachu z výšok a radosti z otvorených divadiel

Janka Kovalčíková a Richard Stanke komentujú správy.


Už ste čítali?