Sobotňajší výlet na Štrbské Pleso

Autor: Ján Serbák | 6.2.2012 o 10:55 | (upravené 6.2.2012 o 13:17) Karma článku: 7,23 | Prečítané:  2067x

Keď som bol v prvej polovici minulého roku ako bloger na niekoľko mesiacov vyradený z výberu Sme, sľúbil som adminom, že ak ma do výberu vrátia, nebudem už písať o Cigánoch, ani o politike, ale budem sa držať osvedčených fotoreportáži z turistiky. V letnej turistickej sezóne sa mi vcelku darilo, aj som potešil svojich priaznivcov dvadsiatkou blogov na danú tému. Potom prišla turisticky ideálna (dlhá, teplá a najmä suchá) jeseň, ja som však mal smolu. Od septembra do decembra som polovičku času preležal, súžovaný rôznymi chorobami. K desiatke mojich diagnóz sa pridali aj také, že som nemohol sadnúť ani na svoj obľúbený bicykel. S veľkým potešením, ale aj závisťou som čítal blogy Janka Urdu, Zuzky Minarovičovej a ďalších milovníkov prírody, ako si užívajú v našich krásnych horách. Ako rekvovalescent som sa po takmer štvormesačnej nútenej prestávke zúčastnil až silvestrovského výstupu na Sninský kameň, z ktorého je môj posledný blog. Nesmierne som sa tešil na autobusový zájazd do Vysokých Tatier a Spišskej Kapituly, s dvojtýždňovým predstihom naplánovaný našim novým farárom na sobotu 4. februára.

Ambiciózny nový mladý gréckokatolícky farár zorganizoval prvý výlet pre obyvateľov našej obce s tromi farnosťami ešte uprostred minuloročnej zimy. Tiež sme boli v Tatrách, počasie nám vtedy vyšlo priam ideálne, môžte si to overiť na http://serbak.blog.sme.sk/c/254903/Vylet-do-Vysokych-Tatier.html

DSCF6810.JPG

So znepokojením som sledoval predpovede počasia, pretože po síce mrazivých, ale pekných slnečných dňoch, práve na sobotu meteorológovia avizovali zmenu počasia, sneženie a silný vietor najmä na východnom Slovensku. Časť prihlásených účastníkov zájazdu sa v obavách zo sibírskej zimy odhlásila, väčšina to však riskla. O siedmej hodine ráno autobus vyštartoval z našej dediny na krajnom východe a pred jedenástou sme boli na parkovisku na Štrbskom Plese. Bolo mínus 17 stupňov, zamračené, ale ešte nesnežilo, ale najmä nefúkalo, takže celkom pohodové počasie, aj keď s obmedzenou viditeľnosťou.

DSCF7211.JPG

Rodinky s deťmi sa išli šmýkať na menšie svahy, zopár mladíkov sa išlo lyžovať na zjazdovku. Ja, starý znalec Tatier, som pôvodne plánoval so záujemcami po obhliadke Štrbského Plesa ísť na Popradské pleso, zísť po ceste na parkovisko, kde nás mal vyzdvihnúť autobus. Vodič autobusu však odmietol riskovať v zhoršujúcom sa počasí cestu cez Popradské Pleso - zastávka, tak sme sa tejto malej túry vzdali. Zopár chlapcov si vyšlo k vodopádu Skok, ostatní zostali v priestoroch Štrbského plesa a Areálu snov.

DSCF7212.JPG

DSCF7213.JPG

DSCF7214.JPG

DSCF7221.JPG

DSCF7224.JPG

DSCF7225.JPG

DSCF7228.JPG

DSCF7226.JPG

Po príchode k zjazdovke som zistil, že o dvanástej tam začínajú preteky cyklokrosárov v zjazde po snehu. To ma ako starého cyklistu zaujalo, zjazd po zasneženej zjazdovke som ešte nevidel, tak som tam strávil takmer dve hodiny.

DSCF7234.JPG

DSCF7237.JPG

DSCF7240.JPG

DSCF7242.JPG

DSCF7243.JPG

DSCF7244.JPG

DSCF7245.JPG

DSCF7249.JPG

DSCF7250.JPG

DSCF7252.JPG

DSCF7253.JPG

DSCF7258.JPG

DSCF7259.JPG

DSCF7260.JPG

DSCF7263.JPG

DSCF7261.JPG

DSCF7267.JPG

DSCF7269.JPG

Medzičasom sa rozsnežilo, prešiel som sa ešte po jazere a jeho okolí. Manželka mi už druhykrát volala v obavách o náš šťastný návrat, u nás na Zemplíne bola od rána snehová kalamita.

DSCF7270.JPG

DSCF7277.JPG

DSCF7279.JPG

DSCF7280.JPG

DSCF7281.JPG

DSCF7282.JPG

DSCF7285.JPG

DSCF7286.JPG

Polhodinu pred dohodnutým odchodom autobusu som si ešte zašiel na vynikajúcu cesnakovú polievku za 70 centov do tejto malej útulnej reštaurácie pri železničnej stanici.

DSCF7290.JPG

Presuli sme sa do Spišskej Kapituly, mestskej časti Spišského Podhradia. Do roku 1948 to bolo samostatné cirkevné mestečko s bohatou históriou od 12. storočia, kedy tu vzniklo Spišské prepoštstvo. To malo v rámci Ostrihomskej diecézy slúžiť duchovnej starostlivosti najmä o nemeckých osadníkov, ale aj pre ostatných obyvateľov Spiša. Kapitula vykonávala aj funkciu tzv. hodnoverného miesta, t.j. verejného notárstva, od 13. storočia tu stála aj škola. Cirkevné mestečko, pozostávajúce okrem kostola aj z prepošstkého paláca a domov jednotlivých kanonikov a ďalších budov, bolo už v 13. storočí ohradené hradbami, spodná časť dostala hradby až v 17. storočí. V roku 1776 Mária Terézia a pápež Pius VI povýšili Spišské prepoštstvo na biskupstvo. V roku 1815 tu vznikol kňazský seminár a v roku 1819 najstarší učiteľský ústav v Uhorsku. Po komunistickom prevrate bol spišský biskup odsúdený na dlhoročné väzenie a kňazský seminár i učiteľský ústav zrušené. Bola tu zriadená vojenská a neskôr policajná škola a policajný archív. Kanonici boli odstránení a postupne vymreli, ich domy sa stali bytmi pre chudobné obyvateľstvo, ktoré ich zdevastovalo. Od roku 1990 sa tu opäť zriadil kňazský seminár, je tu aj sídlo Spišského biskupstva.

Na nádvorí Kňazského seminára nás v snehovej víchrici očakával osobne rektor seminára pán Jozef Jarab, šéf nášho zájazdu bol pred pár rokmi jeho žiakom. Dostalo sa nám milého prijatia, pán rektor pre nás odslúžil v kaplnke krátku svätú omšu,  oboznámil nás stručne s históriou seminára a napokon nás pohostil koláčmi a dobrým mätovým čajom. Ďakujeme pán rektor!

DSCF7303.JPG

DSCF7310.JPG

DSCF7316.JPG

Fotkami z celej Spišskej Kapituly nemôžem poslúžiť, bol večer a zúrila fujavica, niekedy za lepšieho počasia sa tam rád zastavím. Nastúpili sme do autubusu a šťastlivo sme cez metelicu a snehové jazyky o pol deviatej večer docestovali domov. Výlet sa vydaril, z domu sme ušli pred kalamitou, v Tatrách bolo oveľa prijateľnejšie počasie, ako u nás na krajnom východe. Ďakujem duchovnému otcovi Vladimírovi Geletkovi za pekný výlet, teším sa na ďalší!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Covidu podľahlo ďalších 44 chorých. Hospitalizovaných opäť ubudlo

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 385-tisíc prípadov. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 990 obetí.

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.

Podcast Mimóza

Špeciálna Mimóza s Richardom Stankem: O strachu z výšok a radosti z otvorených divadiel

Janka Kovalčíková a Richard Stanke komentujú správy.


Už ste čítali?