Cyklotúra na Vinianske jazero a Zemplínsku šíravu

Autor: Ján Serbák | 30.7.2011 o 16:25 | (upravené 30.7.2011 o 17:35) Karma článku: 8,27 | Prečítané:  2173x

Medzery medzi tohtoročným letným dažďom využívam aspoň na kratšie cyklovýlety. Vo štvrtok sa mi dokonca podarilo obehať Zemplínsku šíravu včítane jazera Vinné a ani som nezmokol.

Zo svojej základne v Úbreži (východne od Zemplínskej šíravy) som vyrazil o desiatej. Počasie bolo pre cyklovýlet ideálne (polooblačno, 18-21 stupňov Celzia), pre kúpajúcich sa trochu chladno. Bolo to vidieť na takmer prázdnom Vinianskom jazere.

DSCF2232.JPG

DSCF2237.JPG

DSCF2238.JPG

DSCF2245.JPG

DSCF2253.JPG

DSCF2262.JPG

Lepšie to nebolo ani na Zemplínskej šírave, pár ľudí sa kúpalo iba v bazénoch v Kaluži a Klokočove.

DSCF2264.JPG

DSCF2265.JPG

DSCF2228.JPG

DSCF2223.JPG

Zašiel som sa pozrieť aj ku klokočovskému kostolíku, aký je osud a stav drevorezbárskych výtvorov, ktorých vznik som Vám pred rokom sprostredkoval vo fotoreportáži http://serbak.blog.sme.sk/c/238096/Ako-som-klokocovskeho-farara-pred-blamazou-zachranil.html

DSCF4475.JPG

Kupodivu som natrafil na starých známych z minulého roku, ako pokračujú vo svojom diele - vybudovanie Krížovej cesty okolo kostolíka. Tým, čo Klokočov nepoznajú, pripomeniem, že sa jedná o najväčšie pútnické miesto gréckokatolíckej cirkvi na Zemplíne.

DSCF2291.JPG

Úcta tohto miesta sa viaže k ikone Bohorodičky v miestnom chráme. Keď sa počas kuruckých vojen v roku 1670 obyvatelia Klokočova schovali pred rabujúcim vojskom v drevenom chráme, Bohorodička na ikonostase začala slziť. Keď vojaci na druhý deň chrám podpálili, ikona Bohorodičky zostala nepoškodená. Zázračnú ikonu umiestnili v prešovskej klenotnici, tu však dlho nezostala. Jej púť pokračovala do Mukačeva, Viedne, Turecka a opäť do Mukačeva, po dobytí mukačevského hradu v roku 1711 opäť do Viedne. Mária Terézia dala namaľovať kópiu ikony pre mesto Prešov, ktoré takmer celé storočie požadovalo jej vrátenie. Ikona v klokočovskom chráme je druhou kópiou Bohorodičky, osud originálu ikony nie je známy.

DSCF2310.JPG

Prvý drevorezbársky pléner v Klokočove sa uskutočnil pred rokom za účasti štyroch drevorezbárov. Jeden z nich, Jozef Bárta z Bratislavy, vytvoril za 5 dní kópiu obrazu klokočovskej Bohorodičky z dubového dreva o ploche troch metrov štvorcových. Drevorezba z troch spojených dubových trámov bola minulý rok uložená pod bočný prístrešok pri kostolíku.

DSCF4506.JPG

Tohto roku opravovali fasádu kostolíka, preto obraz rozobrali a jednotlivé dubové trámy uložili spolu s výtvormi ďalších troch drevorezbárov, znázorňujucími tri zastavenia Krížovej cesty, pod prístrešok.

DSCF4461.JPG

DSCF2293.JPG

Tohto roku si pán Bárta vybral tretie zastavenie Krížovej cesty - Pán Ježiš padá prvýkrát pod krížom.

DSCF2313.JPG

DSCF2299.JPG

Drevorezbár Miroslav Valenta z Uherského Hradišťa minulý rok vystrúhal z dubového trámu šieste zastavenie - Veronika podáva Ježišovi ručník.

DSCF4509.JPG

Tentoraz si pán Valenta vybral jedenáste zastavenie Krížovej cesty - Ježiš je pribitý na kríž.

DSCF2319.JPG

DSCF2320.JPG

Drevorezbár Juraj Mertuš z Dunajskej Lužnej si minulý rok vybral štvrté zastavenie Krížovej cesty - Ježiš sa stretáva so svojou matkou.

DSCF4455.JPG

Tohto roku si pán Mertuš vybral ôsme zastavenie - Ženy ľutujú Pána Ježiša.

DSCF2317.JPG

DSCF2305.JPG

Ľudový rezbár a sochár Dušan Šarkaň od Rimavskej Soboty minulý rok stvárnil druhé zastavenie - Pán Ježiš prijíma kríž.

DSCF4457.JPG

Tohto roku pán Šarkaň vystrúhal z dubového dreva piate zastavenie Krížovej cesty - Šimon pomáha niesť kríž.

DSCF2302.JPG

DSCF2304.JPG

Piatym účastníkom tohtoročného plénera v Klokočove bol rezbár Alojz Machaj z Bratislavy (rodák z Oravy). Rozhodol sa prispieť do Krížovej cesty stvárnením trinásteho zastavenia - Ježišovo telo je položené do lona Panny Márie.

DSCF2300.JPG

DSCF2321.JPG

Pred klokočovským kostolíkom už niekoľko storočí rastie stará moruša, ktorej vek nikto nepozná. Je zaujímava tým, že sa na nej vyskytujjú vedľa seba dva druhy listov.

DSCF2296.JPG

DSCF2306.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?