Populačná explózia na východnom Slovensku

Autor: Ján Serbák | 16.2.2011 o 11:15 | (upravené 16.2.2011 o 11:40) Karma článku: 8,97 | Prečítané:  1708x

Po dlhoročných nepriaznivých prognózach populačného vývoja na Slovensku sme si v posledných dňoch konečne mohli prečítať aj niečo pozitívneho. Nie, nemám na mysli zprávu o narodení trojičiek v Prešove, to nás nezachráni. Na záchrane Slovenska pred vymretím sa pracuje v cigánskych osadách.

Vo včerajšom Korzári som sa dočítal, že v jarovnických školách bude takmer 300 prvákov. Vyše 100 z nich síce bude prvý ročník opakovať, ale aj tak bude prírastok nových žiačikov 185, čo je na obec s vyše 5000 obyvateľmi celkom slušné číslo. Kde sa na nás hrabete vy západniari, veď napríklad v takej Petržalke so 115 tisíc obyvateľmi bude nových prváčikov len 673 (1 prvák na 170 obyvateľov, v Jarovniciach na 17). Medzi 300 jarovnickými prvákmi budú síce len deviati bieli, ale to je chyba 800-člennej jarovnickej minority.

Jarovnice nie sú v starostlivosti o zvyšovanie populácie osamelé, populačný boom je realitou vo všetkých osadách. A keďže drvivá väčšina osád je na východe a doba zdvojnásobenia počtu osadníkov je 15 - 20 rokov, okolo roku 2030 budú na východnom Slovensku osadníci majoritou. Do tejto svojej prognózy som zarátal aj stále sa zvyšujúci počet východniarov, utekajúcich smerom na západ.

Kedže populačný vývoj ovplyvniť nevieme, lepšie povedané nesmieme, zostáva nám len tipovať, kedy k prerodu minority na majoritu dôjde. Skúste si tipnúť aj Vy, ja sa vzhľadom na svoj vek a zravotný stav, dúfam, tej doby nedožijem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.


Už ste čítali?