Medzinárodná blamáž - deaflympiáda na Slovensku nebude

Autor: Ján Serbák | 11.2.2011 o 21:18 | (upravené 12.2.2011 o 7:12) Karma článku: 12,13 | Prečítané:  3216x

18. februára mali začať Zimné deaflympijske hry 2011, ktoré boli Slovensku pririeknuté ešte v januári 2005. Posledná šanca, že sa hry uskutočnia, dnes večer padla. Tlačová konferencia, avizovaná predsedom organizačného výbor hier Jaromírom Rudom na 18. hodinu nebola, Štrbské Pleso a Jasná dali zimným hrám nepučujúcich športovcov definitívne nie, pretože nedostali na účet ani cent.

Na kongrese Medzinárodého výboru športu nepočujúcich (ICSD) v Melbourne v januári 2005 delegáti uverili Jaromírovi Rudovi, ktorý sa predstavil ako predseda organizačného výboru. Slovenský deaflympijský výbor vtedy ešte neexistoval. Vznikol až v apríli 2005 po tom, čo Slovenský zväz nepočujúcich športovcov, povzbudený pririeknutím hier, vystúpil zo Slovenského paralympijského výboru.

Od roku 2008 je Jaromír Ruda obvinený zo sprenevery 1,7 milióna eur od sponzorov, ktoré mali slúžiť na zorganizovanie hier. Zostali nesplnené sľuby o prefinancovaní štadiónov, zaplatení ubytovania a stravovania. O probléme sa vie už dva roky, nikto však nezakročil, ani štát.

Kým bol Jaromír Ruda koncom roka 2008 vo vyšetrovacej väzbe, šéfom nepočujúcich športovcov bol Peter Pástor a predsedom organizačného výboru hier Michal Sýkora. Ministerstvo školstva vtedy prejavilo ochotu poskytnúť deaflympiáde štátnu podporu. Keď sa však Ruda vrátil z väzby, Slovenský deaflympijský výbor si zvolil za predsedu Rudu, Sýkora sa funkcie vzdal a Ruda prevzal aj funkciu predsedu organizačného výboru hier. V septembri 2009 Ruda s primátorom Vysokých Tatier Jánom Mokošom navštívili kongres ICSD v taiwanskom Taipei. Ruda po návrate požiadal ministerstvo školstva o 690 tisíc eur na prípravu deaflympiády, ale nedostal nič, pretože nepredložil projekt a dokonca ani zápisnicu z konferencie Slovenského deaflympijského výboru, potvrdzujúcu legálnosť jeho zvolenie do funkcie.

Už niekoľko mesiacov počúvame, kam deaflympiáda smeruje, no napriek tomu nikto nič neurobí, všetci len čakajú, kam to Ruda dotiahne. Ako je to možné, že takéto medzinárodné podujatie stojí a padá na jedinom človeku, dokonca trestne stíhanom. Na človeku, ktorý sa už vyše dvoch rokov vyhýba súdom pre práceneschopnosť, ale veselo si zvoláva tlačové konferencie a dáva na nich sľuby, ktorým už nikto neverí. Prečo už dávno nezasiahol minister školstva, pod ktorého špot patrí?

V Tatrách je už vyše stovky nepočujúcich športovcov z Ruska, Ukrajiny, Lotyšska, aj z ďalekého Japonska a USA. Čudujú sa, že sa im nevenuje nikto z organizačného výboru hier, že pri tréningu sa pomedzi nich motajú turisti. Dokonca musia opustiť hotely, ktoré si doposiaľ sami platili. Vláda mala rozposlať zúčastneným štátom aspoň nejaké vysvetlenie, že nič nie je finančne kryté. Je to veľká hanba pre Slovensko, v zahraničí nikoho nebude zaujímať, že to zavinil nejaký Ruda.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

A kto tu chce vojnu s Ruskom? (píše Michal Havran)

Nemusíme pripomínať, že nočný vlk a zajac je pôvodom kriminálny gang.


Už ste čítali?