O zlatých padákoch

Autor: Ján Serbák | 3.2.2011 o 12:25 | (upravené 4.2.2011 o 9:17) Karma článku: 8,49 | Prečítané:  1062x

Po komunálnych voľbách sa roztrhlo vrece s kauzami okolo neprimeraného odmeňovania vo verejnom sektore. Najprv to boli starostovia a primátori, zarábajúci viac ako premiérka, teraz dominujú zlaté padáky manažérov štátnych firiem.

Od volieb sa v košickej teplárni vymenili už traja šéfovia, za posledný mesiac odišli zo svojich funkcií už dvaja predsedovia predstavenstva. Striedanie šéfov ako v holubníku stojí štátnu firmu, zastúpenú Fondom národného majetku, nemalé peniaze. Za pár týždňov vo funkcii odletia šéfovia z firmy na zlatých padákoch vo forme odstupného neuveriteľných 90-tisíc eur, čo bežný Slovák nezarobí ani za 11 rokov.

"Mám nárok na odstupné v zmysle kolektívnej zmluvy v TEKO, mojej pracovnej zmluvy a Zákonníka práce. V akej výške to bude a ani ďalšie veci k tomu vám nepoviem, zakazuje mi to moja pracovná zmluva. Ak ale napíšete, že pán Podhorský dostal 90 000 eur, tak to napíšte aj mne," skonštatoval predchádzajúci šéf TEKO Ivan Zich (nominant SaS), ktorý zo svojej funkcie odišiel koncom januára.

"Moji nástupcovia si ako prvý krok vo funkcii zvýšili bez súhlasu Dozornej rady a FNM svoje odmeny na dvojnásobok, čím všetky ich finančné nároky vrátane odstupného začali rásť geometrickým radom. Ani sa nečudujem, že sa tak často menia, keď ich zaujímajú iba ich platy a odstupné." povedal bývalý šéf košickej teplárne Ladislav Lazár (SMER).

"V jazyku Indiánov by sa teraz Tepláreň označovala ako vigvam utekajúcich náčelníkov. Zmeny sú úplne v réžii SaS, sú mladou stranou a zrejme nevedia nájsť odborníkov. Lenže nominovať ich a skúšať to metódou pokus - omyl sa možno dá robiť doma na záhradke, ale nie v takom veľkom podniku." povedal člen dozornej rady TEKO Ľuboš Pajtáš (SDKÚ).

Myslím, že tieto 3 citáty, prevzaté z článku Mariána Kizeka" Exšéfovia teplárne dostali za pár týždňov odstupné 90-tisíc eur" v dnešnom Korzári, stačia na dokreslenie situácie. Je najvyšší čas, aby vláda urýchlene dotiahla do finále avízovanú komplexnú úpravu zákona o odmeňovaní vo verejnom sektore a parlament to schválil. Dúfam, že úpravený zákon zjednotí odstupné pre všetkých na 2-3 mesiace, ako to prisľúbila Iveta Radičová.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.


Už ste čítali?