Tichá noc, Svätá noc v Úbreži

Autor: Ján Serbák | 25.12.2010 o 14:42 | (upravené 25.12.2010 o 17:53) Karma článku: 8,80 | Prečítané:  2234x

Moja rodná dedinka, v ktorej som prežil väčšinu života, bola vždy tichou dedinkou, v ktorej dávajú líšky dobrú noc. S pribúdaním nových mladých prisťahovalcov, ktorí si na staré domy zarobili najmä na štedrých sociálnych dávkach v Anglicku a zvýšilo im aj na autá, pribúda aj hluku. Pred dvadsiatimi rokmi som si predvídavo postavil nový dom ďaleko od cesty, veď na 37-árovom pozemku po predkoch je miesta dosť. Sme tak aj s manželkou čiastočne uchránení pred hlukom áut a subwooferov v nich. Žijeme v centre obce pri kostole a priamo pred našim domom je námestíčko s otočkou pre autobus. Po zotmení sa tu pravidelne zhromažďuje rómska mládež a predvádzajú sa tu svojimi autami aj frajeri z okolia.

Ku hluku, na ktorý si už pomaly zvykáme a čoraz častejším vlámačkám, na ktoré sa zvyká ťažko, pribudlo v posledných mesiacoch aj vandalstvo. V jeseni sme na námestičku v jedno ráno objavili vyťahané všetky kvety a pohádzane na cestu. Pred pár dňami sme ráno našli spílené dva orechy a vhodené do čerstvo vyčisteného potoka.

DSCF6405.JPG

Včerajšie ráno nás privítalo čerstvo odpílenými vrcholcami smrekov pri požiarnej zbrojnici. Ticho nebolo ani na štedrý večer, namiesto kolied opäť dominoval hluk preháňajúcich sa áut. Niečo vyše hodiny pred polnocou ma manželka, ktorej sluch slúži lepšie ako mne, upozornila na silnú ranu. Keď sme išli na polnočnú omšu, na našom námestíčku stáli dve policajné autá a havarované  Audi Quatro. Keď sme sa vracali z polnočnej, už tam boli policajné autá štyri, plus sanitka. Keďže naše námestíčko je slabo osvetlené, ani som poriadne nevidel, čo sa vlastne stalo. Spýtal som sa na to v blízkosti havarovaného auta stojaceho neznámeho Róma. Odpovedal mi, že mu z dvora ukradli auto, ktorým vrazili do vchodu tunajšieho bývalého kina (teraz sklad obecného úradu). Ráno som si to prišiel pofotiť, auto tam ešte stálo.

DSCF6408.JPG

DSCF6409.JPG

DSCF6411.JPG

DSCF6414.JPG

DSCF6415.JPG

DSCF6417.JPG

DSCF6419.JPG

DSCF6420.JPG

DSCF6421.JPG

DSCF6422.JPG

DSCF6429.JPG

DSCF6430.JPG

Dúfam, že nové obecné zastupiteľstvo, ktoré sa ujíma funkcie hneď po Vianočných sviatkoch, urobí všetko preto, aby sme nabudúce aspoň "Tichú Svätú noc" mali naozaj tichú, aby ňou zneli len koledy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Covidu podľahlo ďalších 44 chorých. Hospitalizovaných opäť ubudlo

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 385-tisíc prípadov. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 990 obetí.

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.

Podcast Mimóza

Špeciálna Mimóza s Richardom Stankem: O strachu z výšok a radosti z otvorených divadiel

Janka Kovalčíková a Richard Stanke komentujú správy.


Už ste čítali?