Robiť nechcú, lebo sa im neoplatí

Autor: Ján Serbák | 24.3.2010 o 9:52 | Karma článku: 14,24 | Prečítané:  2197x

Takýto medzititulok použila Ingrid Timková v článku "Starostovia: Kto nepracuje, nech nedostáva peniaze" vo východoslovenskom Korzári. V článku informuje o pracovnom stretnutí starostov a primátorov šarišského regiónu s poslancom Kužmom z SDKÚ. Tému rokovania určite uhádnete, starostom prechádza ich trpezlivosť pre neriešenie rómskeho problému.

Pred pár dňami som v televíznom spravodajstve videl spot z obce Žehra pod Spišským hradom. Dozvedel som sa, že z 1500 tamojších Rómov  sú zamestnaní dvaja - starosta a jeho bratranec. Bratrancova manželka na kameru vykrikovala, že chce, aby jej muža vyhodili z práce, pretože kvôli jeho 400-eurovému zárobku prišla o sociálne dávky.

Starostovia, ktorí sa včera zúčastnili na pracovnom stretnutí, prijali vyhlásenie k riešeniu spomínaných problémov. Skonštatovali, že takmer 100-percentnú nezamestnanosť tejto komunity a vysokú kriminalitu spôsobuje nemotivačný systém sociálnej podpory a legislatíva, ktorá ju netrestá. Sú za urýchlené prijatie zmien v zákone o vyplácaní sociálnych dávok a za ich odobratie pri páchaní kriminality.

Podľa starostky obce Svinia Agnesy Uličnej "najvážnejším problémom osadníkov je kriminalita, fetovanie, záškoláctvo, maloleté matky a nevymožiteľnosť práva. Páchajú priestupky i trestné činy bez toho, aby nahradili škody. Lebo ju od nich nemôže nikto vymôcť," uviedla. Je presvedčená, že je najvyšší čas vážne sa zaoberať touto problematikou. "Vychovali sme už generáciu 40-ročných, ktorí v živote nerobili a nebudú. Teda celoživotných dôchodcov. Keď sa nebudú prijímať príslušné legislatívne opatrenia, prídeme na to, že ľudí z tejto komunity je stále viac a nikto z nich nemá záujem pracovať. Lebo zisťujú, že tí, čo robia, sú na tom finančne horšie ako tí, ktorí vôbec nepracujú."

Poslanec Kužma už jeden pokus o presadenie zákonov na riešenie rómskej problematiky má neúspešne za sebou. Ficová vláda a jeho poslanci napriek predvolebným sľubom s rómskym problémom nepohli ani o krok, iba napomohli jeho narastaniu zvýšením pôrodného. Dúfam, že po voľbách sa dostane do parlamentu čo najviac  takých poslancov ako pán Kužma, ktorí majú záujem problém riešiť. Keď sa v nasledujúcich štyroch rokoch nenaštartuje proces riešenia problémov, budú sa naďalej nabaľovať ako snehová guľa a stanú sa neriešiteľnými.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

A kto tu chce vojnu s Ruskom? (píše Michal Havran)

Nemusíme pripomínať, že nočný vlk a zajac je pôvodom kriminálny gang.


Už ste čítali?