Jaskyňa Zlá diera

Autor: Ján Serbák | 23.7.2016 o 23:42 | (upravené 25.7.2016 o 10:12) Karma článku: 6,84 | Prečítané:  660x

Na Slovensku je známych vyše 7000 jaskýň, sme krajinou s najväčším počtom jaskýň na obyvateľa v Európe. Sprístupnených je 17 jaskýň, z toho 12 je v kompetencii Správy slovenských jaskýň. 

Ďalších 5 jaskýň je pre záujemcov sprístupnených za špeciálnych podmienok speleologickou vodcovskou činnosťou. Tieto jaskyne patria do kompetencie Slovenskej speleologickej spoločnosti. Jednou z nich je jaskyňa Zlá diera v pohorí Bachureň, 30 km severozápadne od Prešova. Dostanete sa tam odbočkou z Fričoviec cez Šindliar a Lipovce. 2 kilometre za Lipovcami smerom na Lačnov je parkovisko so smerovníkom k jaskyni.

Po prejdení 200 metrov lúkou s pekným výhľadom, vedie lesom pekne upravený chodník až k jaskyni.

Jaskyňu objavil a prevádzkuje ju pán Košč, otec speváčky Katky Koščovej. Vystrojil nás prilbami a čelovými lampami, niektorých aj karbidkami, tí najštíhlejší vyfasovali kombinézy. 

Jaskyňa nie je osvetlená, vo vstupnej časti sú vybetónované schody. 

Jaskyňa sa údajne nazýva Zlá diera preto, že keď sa pásla zver na lúke nad jaskyňou, občas nejaká spadla do hlbokej úzkej diery jaskyne a v jaskyni uhynula. Pri objave jaskyne sa našli pozostatky viacerých zvierat. 

Zhodou okolností som bol za posledný mesiac v troch klasických krasových jaskyniach (Domica, Ochtinská aragonitová a Belianska jaskyňa). Porovnávať jaskyňu Zlá diera s klasickými veľkými krasovými jaskyňami sa nedá. Zlá diera je maličká jaskyňa s minimom krasovej výzdoby, nazval by som ju skôr adrenalínovou jaskyňou. Sú v nej strmé zostupy a výstupy cez úzke priestory. Prehliadka trvá takmer hodinu, ako v klasických jaskyniach, pretože cez úzke priestory a len s čelovými lampami sa musí postupovať po jednom a veľmi opatrne. Tí najštíhlejší, oblečení do kombinézy, sa plazili veľmi úzkou tzv. pôrodnou cestou. Že vraj kto sa preplazí pôrodnou cestou, akoby sa po druhýkrát narodil. Niektorí sa druhýkrát nenarodili, museli vycúvať pre stratu orientácie, alebo úzky prechod. Spolu s nami, ktorí nedržíme diétu modeliek, prešli širším prechodom aj za pomoci rebríka..

Akcia sa vydarila, z jaskyne Zlá diera sme vyliezli v plnom počte zdraví a bohatší o ďalšiu skúsenosť.

Foto: Ján Serbák a Pavol Nemčovský

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Velez-Zuzulová šla skvelo a skončila druhá, Vlhová klesla na siedme miesto

Američanka Shiffrinová predbehla Slovenku s jasným náskokom.

KOMENTÁRE

Smer je v jednoSmerke. Ako Mečiarov valec či kôl v plote

Fico sa k realite postavil chrbtom. Zahral sa na kôl v plote.


Už ste čítali?